Sloneczniki

Gully Boy ( Indie 2019 - język hindi)

Gully Boy ( Indie 2019 - język hindi)

27-06-2019
- rap głosem  slumsów Mumbaju
IMDb 8.4/10
pol. tytuł
2019
język hindi

 Murad Ahmed (Ranveer Singh)  żyje w mumbajskich slumsach Dharavi umęczony rodzinną sytuacją,


domem, do którego jego ojciec przyprowadzil drugą młodziutką żonę upokarzając tym matkę Murada. Pocieszeniem dla niego są odbywane w tajemnicy przed rodzinami spotkania z Safeeną Firdausi (Alia BHatt)


i muzyka rap. Gdy jego  ojciec (Vijay Raaz)  z powodu choroby nie może pracować, Murad, student college'u przejmuje jego pracę dorabiając jako szofer bogatych. Nierówność tego świata tak go boli, że  Murad zaczyna pisać własne piosenki. Zachęcony przez znanego w środowisku rapera Shrikanta Bhosle (Siddhant Chaturvedi)


zaczyna występować na podziemnych scenach Mumbaju, nagrywa swoją piosenkę na Youtube. Staje się sławny.


Jego charyzma przyciąga uwagę studentki bostońskiej szkoły muzycznej  Shwety Mehta (Kalki Koechlin).  Shweta zaczyna współpracowac z Muradem i Sherem przy tworzeniu rapu, okazując coraz wiecej uwagu Muradowi,


co budzi zazdrość w Safeenie. To wplywa na ich miłośc zrodzoną jeszcze w dzieciństwie...


Slumsy, Indie Jasności i Indie Ciemności, jak nazwał podziały w swoim kraju Aravind Adiga, wszystko to wykrzyczane w rozpaczy rapu: "chociaż tak ciasno, między nami przepaść". Miłość, zdrada, pragnienie wyrażenia siebie, przyjaźń,pojednanie, przemiana, odzyskiwanie godności. Ranveer Singh, Alia Bhatt , Kalki i Siddhant Chaturvedi prawdziwie odgrywają łaczące ich relacje.  Zoya Akhtar,


którą znam z Zindagi Na MIlegi Dobara, Dil Dhadakne Do, Bombay Talkies, Luck By Chance, Lust Stories,  prowadzi tę historię dynamicznie, z żarem. Trafiają się zabawne dialogi, jak np przy szukaniu kandydata na męża dla Saffeny jego rodzice wypytują ją uczacą sie na chirurga:

- "Umiesz gotować?

- Nie, ale jeśli będzie potrzeba, mogę wam wstawić nerkę".

W tych slowach widać, że Zoya proponuje nam już inny model kobiecości.

W porównaniu postaw wobec świata ludzi Indii i ludzi Zachodu, których tu reprezentuje bohaterka zagrana przez Kalki, padają słowa:

"My patrzymy na to, kto z jakiej kasty, jakiego wyznania, a oni patrzą w oczy".

Cieszy aż 18 piosenek w tle lub podczas występoów raperów.

Niektórzy mówia o plagiacie z 8 Mile o Eminemie.

 PIOSENKI: