Sloneczniki

Zwyczaje indyjskie

ZDOBIENIE HENNĄ

17 maja 2008 - post Zahry przeniesiony z jej blogu valley-of-dance, z powodu zamknięcia blogów przez onet. W 10 urodziny blogu Zahry.

Henna znana też pod innymi nazwami: Al-Henna, Al-Khanna,Mendee, Jamica Mignontte, Mehdi, Mehndi, Hna to nic innego jak barwnik roślinny produkowany z liści i pędów rośliny zwanej lawsonią bezbronną (Lawsonia Imersis).Jest jedyną aromatyczną rośliną w obrębie swojej rodziny i służy do malowania skóry od ponad 5000 lat na obecnych terenach Dalekiego Wschodu i Indii, Pakistanu,Iranu oraz w krajach Afryki, gdzie traktowana jest jako znak błogosławieństwa przynoszący osobie wytatuowanej szczęście i zdrowie. Chroni również od złych mocy.

 

 

W XII w. Mongołowie przenieśli zwyczaj zdobienia ciała do Indii, gdzie przyjął się głównie jako część rytuału zaślubin. Wojownicy Masajów w Afryce, malowali henną twarze, żeby podkreślić swój plemienny status.

Wśród wykopalisk dawnego Egiptu znajdowano dowody farbowania henną mumii dostojników. W tym celu rozdrobnione liście mieszano z mleczkiem wapiennym, co w efekcie dawało kolor czerwony; poprzez dodatek substancji zawierających garbniki uzyskiwano kolor ciemnobrązowy.

Malowanie henną obecnie jest wspólne dla wielu krajów i religii, lecz wzory zmieniają się w zależności od kultury. Wzory hinduskie są malowane w oparciu o motywy roślinne i przyrodnicze, arabskie koncentrują się na większych motywach roślinnych malowanych na dłoniach i stopach. Wzory afrykańskie opierają się na kształtach geometrycznych.

 

Sztuka henny jest kojarzona z kobietami, które dekorują swoje ciało wykonując nieraz skomplikowane wzory które są ich duma i których sztuka malowania jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ponieważ jednak sztuka ta jest domeną kobiet, a historycznymi kronikarzami w ogromnej większości byli mężczyźni, niewiele można znaleźć historycznych opracowań na jej temat.

 

Obecnie malowanie henną staje się coraz bardziej modne, a ze względu na swoją nawet trzytygodniową wytrzymałość, a dzieła wykonywane na ciele coraz częściej nazywane są przez wykonawców tatuażami z henny.

 

Niemal wszyscy twierdza, że czarna henna jest henną naturalną, bądź też że nie jest szkodliwa. Prawda jest taka, że coś takiego jak czarna henna nie istnieje, a te, które znajdują się w sprzedaży zawierają w sobie toksyczny składnik PPD. Każdy sprzedawca henny, który twierdzi co innego- po prostu kłamie. Dowodem na to jest zakazanie jej używania do tatuaży  w USA przez tamtejszy National Instytut of Hygiene.