Sloneczniki

Sport w Indiach

 

Ten temat z okazji. Mamy Euro, prawda? Byłam wśród kibiców podczas meczu z Czechami, stąd te  widoczki - wyraz entuzjazmu dla tej chwili,zgody na zabawę.Wrzucę je tu na post o sporcie Indii.Oficjalnie za narodowy sport uznawany jest w Indiach  hokej na trawie - znam to z Chak de India!

     
     
I to w nim Indusi zdobyli 8 złotych medali olimpijskich. Ale w sumie licząc...W ciągu ostatnich stu lat olimpiad  tylko 20  medali!  Shahsi Tharoor w czytanej przeze mnie akurat książce (z tygrysem, słoniem i komórką w tytule) boleje nad niemocą Indusów na olimpiadach. Zastanawia się, co jest tego przyczyną, że w miliardowym narodzie tak mało zwycięzców w sporcie.  Słaba kondycja fizyczna w  nierzadko głodnym narodzie? Nie zależy im aż tak? S. T. żartuje, by wysłać na olimpiadę adiwasi, którzy dziennie w poszukiwaniu wody potrafią przebiec kilkadziesiąt kilometrów, a i od rzutu szczepem i strzelaniu z łuku zależy, czy spać pójdą głodni. Czy widzieli by jednak sens w bieganiu do mety i strzelaniu do  do
tarczy zamiast do zwierzęcia?

A przecież Indusi lubią sport. Z tradycyjnych rodzajów: 
  • kabbadi (znam z filmów Yuva, Pardes, Okkadu i widoków na plaży w nad morzem Arabskim w Gokarnie)

 

1.pictures.gi.zimbio.com

  • kho kho - rodzaj kabbadi , tradycyjna gra południowej Azji, szczególnie w Indiach i  Pakistanie (mogą wojować ze sobą, ale bawią się podobnie); 1 2 graczy; cel - nie dać się dotknąć przeciwnikowi. To rodzaj aktywnych szachów z gonieniem się i ucieczkami w określonym kierunku. Gra znana już  w Mahabharacie


  •  palhwani - powstała w czasach mogolskich z połączenia starożytnych tamilskich zapasów malla yuddha i zapasów  perskich. W diecie zakaz spożywania alkoholu, tytoniu, paan, unikanie ostrych i kwaśnych rzeczy. Wśród ćwiczeń - Surya Namaskara (powitanie słońca), dand (pompki) i shirshasana (stanie na głowie); czy ten rodzaj zapasów widziałam w Swades?


farm4.static.flickr.com

  •  gilli danda - gra się nią w wioskach i małych miasteczkach Kambodży i Indii (szczególnie Tamil Nadu i Pendżab, ale i w Kerali i Karnatace); pochodzi z czasu Maurjów, a więc cesarza Aśoki. Uważa się ją za pierwotną wobec krykietu i baseballu. Potrzebne są dwa kije duży (danda), którym uderza się w mały  (gilli), traktując go jak piłkę . 


Okupacja brytyjska przyniosła w Indiach popularność krykietu.  Widziałam w filmie "Iqbal", czy "Hattrick" i w Indiach na każdym kroku - mijając wioski, na majdanie w Mumbaju, na ulicach miast.ale i piłki nożnej, rugby, golfa, tenisa, hokeja.


 
  3.bp.blogspot.

W Indiach odbywa się wiele międzynarodowych imprez sportowych, przeważnie w Mumbaju, Delhi i Chennai (Madras). Asian Games, Cricket World Cup etc. Wyścigi Formuły 1 -  w Uttar Pradesh.

 Z krykietu Indusi są dumni. Ale medale? Na miliard ludzi  od 1900 roku - 9 złotych  medali (w hokeju, 1 w strzelectwie), 4 srebrne  (hokej, strzelectwo, atletyka), 7 brązowych (hokej, zapasy, boks). Dla porównania Polacy w letnich olimpiadach - 62 złote, 80 srebrnych, 119 brązowych (
licząc od 1928 roku). Może ten pomysł z trenowaniem adiwasi nie jest taki zły?:)