Sloneczniki

Peranbu - chcę tylko uśmiechu na twej twarzy

Rez. Ram (Taramani, Thanga Meenkal, Kattradhu Thamizh)
Operator: Theni Eshvar
język tamilski
2018
tytul: Współczucie/ Zmartwychwstanie (Comassion/ Resurection)
Imdb 9.5/10
Matka po 12 latach opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, opuszcza je zostawiając dotychczas pracującemu w Dubaju  ojca dziecka (Mammoootty). Ze słowami:  teraz Twoja kolej. Dziewczynka (Sadhana) rozpacza,  nie rozumie, nie chce jeść, zamyka się w pokoju, chowa pod łóżkiem, krzyczy.  Nie znający jej ojciec pozostaje bezsilny.  Inne dziecko z rodziny podpowiada, że aby zaprzyjaźnić się z Paapą trzeba wykrzywiać twarz jak ona,  poruszać się nieporadnie i z trudem jak ona. Ojciec próbuje tego w samotności
stwierdzając: "Nigdy nie rozumiałem, czemu Paapa nie jest taka jak inne dzieci.
Naśladując ją zrozumiałem, że okrucieństwem jest porównywać ludzi."
Sytuacje Paapy  przed odejściem matki ojciec komentuje: "Paapa nic nie przeczuwała, jak kociak nie wie, że matka wkrótce je pożre".
Rodzina brata, z którąAmundhan  dzieli dom i sąsiedzi tak dalece mają dość rozpaczliwego krzyku dziecka, że ojciec z córką wyprowadzają się na pustkowie. Uczą się siebie w samotności. Tam ojciec może wreszcie zobaczyć uśmiech na wykrzywionej twarzy dziecka.
Ale czas prób sie nie kończy...
Niezwykle piękny film tamilskiego rezysera Rama.
Gloszący bardzo prawdziwie wdzięczność za życie, takim, jakie ono jest, za obecność bliskiej osoby bez prób czynienia jej kimś, kim nie jest. Poruszyła mnie scena, gdy ojciec spróbowawszy Paapa licząca do trzech nauczyć 4, rezygnuje z poszerzania jej wiedzy przyjmując ją z rozjasniona twarza  taką, jaką ona jest, a Paapa wkrótce, gdy liczą razem, daje mu do zrozumienia, że chce się nauczyć słowa cztery.
W przejmująco sfilmowanym filmie
- podzielonym na 12  części zatytułowanych np natura bezlitosna, natura cudowna, natura tajemnicza,  natura pocieszająca..., a na końcu zgodnie z tytułem filmu natura współczująca -
uwikłanie w cierpienie i trud relacje ojca i córki  Mammoootty i Sadhana pokazaja tak, że chce się mieć takiego ojca, że chce się takiej miłości,  która graniczy z bezwarunkową miłością Boga. Ale te 12 stacji ich historii są drogą dojrzewania do poznania sie i miłosci, dla której radością jest po prostu czyjaś obecność.
W tym filmie, inaczej niż w trailerze dużo cisze, spokoju, zawieszenia, ktos nazwał go nawet medytacją nad życiem i miłością.
PIOSENKI