Sloneczniki

Mahavir Jayanti - dzień urodzin Mahawiry (święto dżinijskie)

Mahavir Jayanti (inaczej nazywane Mahavir Janma Kalyanak)  - to święto narodzin Mahaviry, ostatniego (24-go)  tirthankary,



największej postaci dla wyznawców dżinizmu, główne święto dżinistów. Ich podstawowe idee to życie bez przemocy, zakaz zabijania jakichkolwiek żywych stworzeń. Fundamentem ich religii jest też anekantavada - pogląd, że na rzeczywistośc trzeba patrzeć z różnych punktów widzenia, że prawda poszczególnych punktów widzenia nie jest prawdą pełną.



 Uznaje się, że Mahavira urodził się jako rówieśnik Buddy. Dżiniści podzielili się na digambarów wg których Mahavira urodził się w 615 roku p.n.e. i na   śwetambarów wg których w 599 r p.n.e. Nie tylko to ich różni. Digambarowie (odziani w niebo) chodzili nago w przeciwieństwie do na biało ubranych śwetambarów (obecnie ta radykalna forma ubrania dotyczy klasztorów).



 Podział nastąpił jeszcze za czasów Mahaviry.



Śwetambarowie nie przyjęli wszystkich jego reform. Wśród nich jednak kobieta cieszy się wyższą pozycją. W oczach digambarów może uzyskać mokszę (wyzwolenie z kręgu wcieleń) dopiero, gdy dostąpi wcielenia w mężczyznę. Nie może też zostać mniszką. Nie uznają oni też świętych pism uważając, że kanon dżinijski zaginął.



Według kalendarza gregoriańskiego obchodzi się je marcu/kwietniu , w 2014 roku - 13 kwietnia.

Mahavira urodził się jako syn króla Siddharthy i jego żony Trishali. Jeszcze w czasie, gdy Mahawira przebywał w łonie matki pojawiły się znaki jego przyszłej wielkości. Objawiono tę wielkość królowej w snach. Zastanawiano się, czy urodzi się przyszły władca czy tirthankar. Gdy bóg Indra sam odprawił ceremonię rytualnej kąpieli nowo narodzonego  w mleku, jego los stał się losem Tirthankara tzn. tego, który innym pomaga doświadczyć oświecenia, wyzwolenia, pojąć istotę życia, żyć zgodnie ze swoją wiarą.



Święto czci się rytualnymi kąpielami posągów Mahaviry zwanymi abhisheka. Tego dnia



 okazuje się pomoc i miłosierdzie potrzebującym, odwiedza świątynie, medytuje, modli.  W świątyniach słucha się czytań podtrzymujących drogę cnoty w życiu.  Zbiera się datki na pomoc najuboższym, czy ocalenie krów z rzeźni.