Sloneczniki

Amu - w poszukiwaniu korzeni

Reżyseria:  Shonali Bose (debiut scenarzystki)
Grają: Konkona Sen Sharma i debiutujący: Brinda Karat i Ankur Khanna
Premiera: 2005
Język: bengalski, angielski, hindi
IMDb 7.5/10Często, kiedy poruszam temat relacji sikhijski-hinduskich, wstydliwą plamę na honorze największej partii Indii - Kongresu , pogrom sikhów z listopada 1984 roku przytaczam przykład tego filmu. Nie znam innego, który by w tak przejmujacy sposób pokazywał ten temat. Powoli odsłaniając tajemnicę pochodzenia bohaterki. Tak wprowadzałam "Amu" w grudniu 2008 roku na wikipedii:


Film jest debiutem indyjskiej dziennikarki i scenarzystki, zamieszkałej w Los Angeles Shonali Bose.W rolach głównych Konkona Sen Sharma i debiutujący: Brinda Karat i Ankur Khanna. Światowa premiera filmu miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2005 roku[1]. Film opowiada historię młodej indyjskiej dziewczyny, która przyjeżdża do Delhi w poszukiwaniu swoich korzeni. Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest, natrafia na tajemnicę swojej adopcji. Film porusza bolesny temat zdarzeń z 1984 roku,kiedy to w Delhi po zamordowaniu Indiry Gandhi przez sikhijskich ochroniarzy,zabito w pogromach kilka tysięcy osób niebronionych przez policję.Kaju (Konkona Sen Sharma) przyjeżdża z Los Angeles do Delhi. Opuściła kraj jako kilkuletnia dziewczynka. Teraz patrzy na Indie oczyma "obcej, która czasem coś ściska w środku".Zachwyca ja wszystko - bajecznie rozświetlony barak kandydata na posła, czy uliczny sprzedawca zachwalający cudowny lek. Rozszerzonymi oczyma wpatruje się w mijanych ludzi, w pamiętającą Mogołów architekturę Delhi. Próbuje uwiecznić Indie kamerą, aby kawałek ich, cień, echo zabrać ze sobą z powrotem do Ameryki. Jej głód turystki wyśmiewa poznany tu Kabir (Ankur Khanna).


Z czasem jego szyderstwo zamienia się w fascynację Kaju, w coraz głębsze zrozumienie dla niej. Pomaga Kaju w poszukiwaniach jej biologicznych rodziców. Adoptowana jako 3-letnia dziewczynka Kaju szukając swoich korzeni z bólem odkrywa, że że początek jej życia wiąże się z czasem hańby, jakim dla Indii stal się pogrom sikhów w 1984 roku...


  • Debiutująca w tym filmie w roli matki Amu Brinda Karat z Kalkuty jest indyjskim politykiem, posłem do parlamentu z ramienia Komunistycznej Partii Indii (Marksistowskiej) (reprezentuje Zachodni Bengal) i wiceprzewodniczącą Indyjskiego Stowarzyszenia na rzecz Demokracji Kobiet (All India Democratic Women's Association -AIDWA). Zagrała w filmie poproszona o to przez reżyserującą film bratanicę Shonali Bose.
  • Szukanie w bolesnej przeszłości odpowiedzi na temat rodzinnych tajemnic występuje też w filmie wyreżyserowanym również przez kobietę Tanuja Chandra Yeh Zindagi Ka Safar i w dramacie Khalid Mohameda Fiza. W obu filmach podobnie jak w "Amu" to kobieta szuka odpowiedzi na dręczące ją pytania, na które odpowiedź kryje się w dramatycznej przeszłości.