Sloneczniki

Villain - Robin Hood kalekich Tamil Nadu

Reżyseria: K. S. Ravikumar (Dasavatharam)

Nagroda: 1 Filmfare South za rolę - Ajith

Tytuł: Bandyta

Język: tamilski

Premiera: 2003

Ocena: IMDb 6.9/10


Tamil Nadu. W domu ministra dochodzi do włamania. Zgłosić oficjalnie  skargę policji? To niemożliwe, bo przecież skradzione pieniądze są nieopodatkowane. Wśród podejrzanych, na których wymusza się biciem zeznania jest z trudem poruszający się, upośledzony młody człowiek. Oficerowi policji robi się szkoda pobitego kaleki. Tym czasem budzącego w ludziach litość kalekę udaje całkiem sprawny bandyta Shiva (Ajith Kumar).

 

Ograbia on bogaczy z nieuczciwie zdobytych pieniędzy, którymi obdarowuje  - uznawane przez bohatera za świątynie - domy dla niepełnosprawnych w Madurai, Nella, Koval i w innych miejscach Tamil Nadu. Na co dzień Shiva to dobroduszny i uroczy konduktor autobusu - przedmiot westchnień dojeżdżających do college'u studentek. Na jego uwodzące minki i dobre serce daje się złapać wojująca z nim początkowo Lavanya (Kiran Rathod). Gdy między nimi rozwinie się miłość Shiva odsłoni przed nią tajemnicę swojego dzieciństwa, w której dużą role odgrywa jego brat bliźniak Vishnu (Ajith Kumar)...

 

Ajith w podwójnej roli trafił mi się niedawno w Attahasam. Podobnie jak tu grał tam bliźniaków, tego dobrego i tego złego. Tu gra opiekuna swego niepełnosprawnego brata i jego samego - radosne, ufne dziecko w ciele dorosłego mężczyzny. Nieźle mi się go oglądało. Villain to film akcji, z jej nagłymi zwrotami, z różnymi pomysłami rabowania pieniędzy, a to z czarnego rynku, a to z nielegalnego posagu czy przemytu do Dubaju. Przy okazji jesteśmy z bohaterami to w domu dla niepełnosprawnych, to na weselu przymuszanej do ślubu panny młodej, to w autobusie miejskim.

Choć ckliwy wzrusza mnie motyw wspomnień dzieci ulicy, troski silniejszego brata o słabszego,

 

thehindu.com

dbanie o pokarm dla ciała, ale i duchowe potrzeby, o radość dla oczu. Innym przedstawionym tu motywem jest krzywda rodzica wobec swego dziecka, z lęku przed osądem otoczenia, odrzucenie jego odmienności.  Potrzeba trzech godzin filmu (i wielu lat życia), by rodzice ci dojrzeli do skruchy, by nastąpiło rozpoznanie i pojednanie.

Dziecko niepełnosprawne ruchowo, niedojrzałe intelektualnie i emocjonalnie, obrona jego godnosci jest kolejnym tematem filmu. Pokazano je tu w izolacji, przywiązane łańcuchem,

 

daa.org.uk

ukrywane przed ludźmi,   ale i otoczone troską w domu dzieci z podobnymi problemami.

 


eldis.org

Dzieci uciekające od rodziców, dzieci radzące sobie w życiu na ulicy,


wyeweb.org

śpiące w rurach, marznące w czas monsunu, niepełnosprawne, wykorzystywane przed dorosłych, świadomie okaleczane i przymuszane do żebrania.


lightseekinglight.blogspot.com

Ich obrazy zobaczycie w tym filmie, mimo iż sam w sobie jest on przede wszystkim filmem akcji.

Uderzył mnie też motyw posagu ślubnego. Wyjątkowo mocno podkreślano w Villain jego nielegalność, wprowadzoną w Indiach od 1961 roku karalność dających i przyjmujących posag.

 

Główna jednak idea filmu jest janosikowanie. Grany przez Ajitha bohater to tamilski Robin Hood (innych w Indiach mamy w Kanthaswamy,w Fakirze i..?). Jak śpiewa się tu w jednej z piosenek: Jeśli prawo nie może, zabierz im majątek. Jak deszcz to kradzione dobro dotrze do naprawdę potrzebujących".

Nie brakuje w tym filmie K.S. Ravikumara

 

 

też drobnych smaczków: Ladies Special (autobusu tylko dla kobiet - jechał ktoś takim?), czy kobry, która odpełznie obłaskawiona modlitwą dziecka.

 

dailymail.co.uk

Przeważa jednak to, co buduje film akcji: porwania, kradzieże, pościgi, zagrożenie bombą, próba gwałtu, bójki, a w filmie indyjskim i samospalenia, czy podpalenia.  A i wątek miłości odwzajemnionej, albo i nie. Mimo odpychającej przesady w niektórych scenach - można zobaczyć. Choćby dla Ajitha.

 

Piosenki do wysłuchania - tu.


Niepełnosprawność w Indiach dotyczy 120 miliona ludzi na miliard dwieście milionów ludzi. Wg statystyk dotyka 1.67% osób  do 19 roku życia. 35.29% niepełnosprawnych w Indiach to dzieci. Wg innych danych chodzi o 12 milionów dzieci. Tylko 1 % z nich ma dostęp do szkoły.  Pięć i pół razy częściej nie podlega nauce dziecko niepełnosprawne (w porównaniu ze zdrowymi). W konsekwencji 52% niepełnosprawnych dorosłych nie umie czytać i pisać ( w porównaniu z 35%  analfabetów w Indiach).  Stąd decyzja o potraktowaniu niepełnosprawnych jako grupy wymagającej wyrównania szans. Podobnie jak zagwarantowano to wcześniej ludziom z niższych kast, lub dalitom zarezerwowano dla dzieci niepełnosprawnych miejsca w szkole.  

 

Mimo krytyk ze strony  grup broniących praw mężczyzn wypłacanie  posagu jest  zabronione w Indiach. Od 1961 roku. Karze podlega zarówno dający, jak i biorący. W 1986 dodano do tego prawa, groźbę od siedmiu lat do dożywocia jako karę za śmierć związaną z żądaniami wypłaty posagu. Czy prawdą jest, że co godzinę w Indiach umiera z powodu żądań posagu jedna kobieta?

Poniższe dane pokazują, że przodują w zabójstwach na tle posagu - Uttar Pradesh, Bihar, Madhya Pradesh i Andhra Pradesh, a więc stan, z którego pochodzi omawiany film.

 


plus.google.com - indianexpress

standupforacause.files.wordpress.com