Sloneczniki

Chokher Bali - duch podziału

Reżyseria:         Rituparno Ghosh ("raincoat", "Antarmahal")
Scenariusz:       Rituparno Ghosh wg R. Tagore
Produkcja:        Shrikant Mohta, Mahendra Soni
Obsada:             Aishwarya Rai, Prasenjit Chatterjee, Raima Sen, Lily
                         Chakravarty, Tota Roy Chowdhury
Muzyka:             Debayjoti  Mishra ("Antarmahal", "Raincoat")
Zdjęcia:              Aveek Mukhopadhyay ("Raincoat", "Bunty Aur Babli")
Rok produkcji:   2003
Nagrody:            w Locarno nominacja                          
Trwa:                 124 minut
Tłumaczenie:      "Pyłek w oku", pol. tytuł "Gra namiętności"
Oceny:               IMDb 6.7/10, Tamanna 6.5/10, Zahra 6/10


Reżyser i autor sfilmowanej książki:
Rituparno Ghosh, reżyser bengalski, międzynarodowe nagrody  za "Bariwali", "Titli", "Asukh", "Dahan", "Raincoat" (też z Aishwarya Rai plus Ajayem Devganem), "Antarmahal" (z Jackie Shrooff, Soha Ali Khan, Abhishek Bachchan).

  

Rabindranath Tagore, (1861- 1941)- indyjski pisarz , z Bengalu,  pierwszy noblista Azji (1913), autor hymnu Indii (Jana Gana Mana), twórca oryginalnego programu wychowania w prawdzie i pięknie, założył uniwersytet łączący wykształcenie indyjskie z europejskim, związany z Kalkutą. Najbardziej znane powieści - "Dom i świat", "Rozbicie", opowiadania "Głodne kamienie", pieśni.

    

 Opis filmu:
Dwaj przyjaciele student medycyny Mahendra (Prasenjit Chatterjee) i poeta Behari (Tota Roy Chowdhury), nawet nie obejrzawszy zdjęcia odrzucają propozycje małżeństwa z piękna Binodini (Aishwarya Rai). Dziewczyna poślubiwszy kogo innego,

 

 rok później staje się wdową. Nie godzi się jednak z wyrzeczeniami, jakie są udziałem losu wdowy. Piękna, młoda, wykształcona przez zakonnice, dobrze władająca językiem angielskim pojawia się w domu Mahedry jako posługująca jego owdowiałej matce.

   

I zaczyna swa grę z tymi, którzy ją odrzucili...

Moja opinia:
Ten film to rozegrana w realiach Bengalu na początku XX wieku, jeszcze pod panowaniem Brytyjczyków opowieść o relacjach młodej rozżalonej kobiety, która wkracza w życie rodziny Mahendry.

  

Jego matka, jego młodziutka, naiwna żona, przyjaciel Behari

  

i on sam - wszyscy oni stają się wkrótce przedmiotem manipulacji pięknej wdowy. W tej historii jest wypalenie się żaru miłości małżeńskiej, zemsta, zdrada, echo walk o niepodległość Indii, problem wdowy (podnoszony już w takich filmach indyjskich jak "Water" czy "Baabul"). Tematem filmu jest gra cudzymi uczuciami, duch podziału w rodzinie na tle szykowanego przez Anglików podziału zbyt bojowego Bengalu. W 1905 roku Anglicy zgodnie z zasadą "dziel i rządź" podzielili Bengal na część muzułmańską i hinduską. Protesty i rozruchy doprowadziły do połączenia Bengalu w 1912 roku. Jednak w 1947,  roku odzyskania wolności przez Indie, duch podziału zwyciężył - Bengal podzielono ostatecznie. Część zachodnia weszła w skład Indii, wschodnia stała się Wschodnim Pakistanem, a od 1961 roku Bangladeszem.

  

Słowa o tym podziale kończą film. Dlaczego? Jak się to ma do "Pyłku w oku", jakim w rodzinie Mahendry staje się odrzucona przez niego kobieta, dzieląca dom wdowa?

  

Dałam się zaczarować klimatowi tego filmu. Powolnej akcji. Sugestywnym obrazom m.in. Benaresu, jego ghatów, modlitw i atmosfery kresu życia. Spojrzenia, półsłówka, niedopowiedzenia. Obrazy domu wręcz zmysłowe w swej mroczności. Jak w jeszcze drapieżniejszym filmie Ghosha "Andramahal". Kłamstwo jak w też jego "Raincoat", tylko tam miało osłaniać czyjąś godność, a tu zranić. Ale w tamtych filmach Ghosha los bohaterów poruszył mnie, zabolał. Tu urzekało tylko piękno obrazów. Uczuciom nie wierzyłam. Nie czułam ich. Wszystko zostało na powierzchni. Na pięknej powierzchni. Z powodu gry aktorskiej czy mojego nastroju ?
Tym, którzy szukają w filmach Bengalu, ciekawi są ekranizacji literatury indyjskiej, lubią Aishwarayę (pełno jej w filmie - pięknej)

 

i cieszą się dopieszczonymi obrazami wnętrz, tworzonym klimatem (sceny parzenia herbaty, nakładania klejnotów, huśtania się na pikniku, z zakonnicą czytajacą cudzy list miłosny) - polecam ten film.
  
   
 
Videoclips (sceny z filmu):

* http://www.youtube.com
* http://www.youtube.com

Oceny i recenzje:
* http://movies.rediff.com
* http://www.molodezhnaja.ch 2.5/5
* http://www.imdb.com 6.7/10
* http://www.screenindia.com
* http://www.jaman.com 3.5/5