Sloneczniki

Positive - choroba jako szansa

PReżyseria:          Farhar Akhtar ("Dil Chahta Hai", "Lakshya", "Don")
Scenariusz:        Rajesh Devraj
Produkcja:         Farhan Akhtar, Ritesh Sidhwani
Muzyka:             Ram Sampath
Zdjęcia:             Hemant Chaturvedi
Obsada:             Arjun Mathur, Boman Irani, Shabana Azmi
Rok produkcji:   2007
Czas trwania:    19 minut

 


Abhijit Soni (Arjun Mathur) jako dziecko wierzył w ład świata, w to, że dzieci są darem Boga, że miłość zwycięża zło. Tę wiarę odebrał mu jego ojciec(Boman Irani). Widok obcej dziewczyny w ramionach ojca wstrząsnął nim.Zasłaniał uszy, by nie słyszeć krzyków matki (Shabana Azmi), oczy, by nie widzieć jej łez. W końcu uciekł od tego, co boli. Aż do Afryki.Ucząc się tam fotografiki zapomniał o tym, od kogo przejął tę pasję. Latami nie pamiętał o ojcu. Aż do dnia, gdy w telefonie usłyszał głos matki: "Ojciec ma AIDS". Teraz widzi go w szpitalu przez uchylone drzwi. Tak obcego, że nie ma odwagi wejść do sali. Żal odrzuca go odumierającego ojca. Ubłagany przez matkę zaczyna go odwiedzać w szpitalu. Wozi na wózku. Nie maja sobie nic do powiedzenia. Wymieniają informacje o rozgrywkach w krykiecie. I ciszę. Pewnego dnia ojciec prosi syna, aby ten przyniósł jego aparat fotograficzny. Abhijit wybucha. Wyrzuca z siebie od dziecka zbierany żal o wieczne zdrady matki, o jej przepłakane życie, o chorobę, która te zdrady wniosły w ich dom. Ojciec płacze. Następnego dnia Abhijit przynosi aparat  fotograficzny. Zaczyna się ostatnia przygoda ich życia...

 


Filmy aktorów ("Taare Zameen Par" Aammira Khana, "Yun Hota To Kya Hota" Naseeruddina Shaha, "Om Jai Jagadish" Anupama Khera, czy "Ja i Ty" Ajaya Devgana). Reżyserzy jako aktorzy - Shekhar Kapur od "Bandit Queen" w "Nazar", reżyser tego filmu Farhan Akhtar w "Rock On!!" i"Luck by Chance". Gdy oglądałam jego "Dil Chahta Hai" (z Aamirem),"Lakshya" (z Hrithikiem) czy "Dona" (z SRK) nie znałam jego twarzy. Na tę historię patrzyłam wiedząc już, kto ją tworzy, kto mnie porusza.

W pierwszej chwili wydawało mi się, że z czterech zamówionych u znanych reżyserów indyjskich historii ostrzegających przed AIDS (ta,"Migration" Miry Nair, "Blood Brothers" Vishala Bhardwaja i "Prarambha"Santosha Sivana) wybrałabym "Migration", ale z czasem ta zagościła we mnie silniej. Może dlatego, że w centrum jej nie stoi zdrada, ale ucieczka z żalu i powrót, który umożliwia przebaczenie. Najpierw najważniejszym jest cierpienie, krzywda, którą nam zrobiono. Ale cierpienie drugiej osoby (tu choroba ojca) może obudzić w nas współczucie, uwolnić nas z więzienia żalu. Nachylając się nad kimś wyzwalamy się z siebie, tego siebie, który krzyczy o miłość nie umiejąc jej dać. Film pokazuje to w przejmujący sposób. Prawdziwy dzięki  grze odtwórców trójki bohaterów.
Milczenie Shabany Azmi, którą odkryłam w "Tehzeeb", jej szorstka prawdziwość ciągle mnie zadziwia. To kolejny po "Masooom" i "Fire" film, gdzie jej gra pomaga mi uwierzyć w opowiadaną historię. Z tego filmu szczególnie zapamiętam sposób, w jaki dotyka reki odwożonego  męża. To dotyk miłości, która nie umarła w piekle zdrady. Wdzięczna jestem Farhanowi, że wybrał do tej roli drugą żonę swego ojca Javeda Akhtara.
Podobnie Boman Irani poznany przeze mnie w "Donie", zapamiętany w roli małżonka też Shabany w"Honeymoon Travels Pvd. LDt.", śmieszący mnie w "Jestem przy tobie",rozbrajający dobrodusznością w "Home Delivery" i w roli trenera "Dhan Dhana Dhan Goal". Wciela się tu jakby w dwie osoby: w pełnego życia,zmysłowego lekkoducha, nieliczącego się z uczuciami innych i w wyciszonego, gasnącego człowieka, który chce cieszyć się najmniejszym.
Arjuna Mathura zobaczyłam po raz pierwszy jako porzucającego swego kochanka w"Migration", a potem w roli przyjaciela opuszczanego przez zagranego przez reżysera tego filmu bohatera "Luck by Chance". Dopełnia ten trójkąt aktorski wiarygodnie przedstawiając przemianę. Ujął mnie  sceną, gdy jak chłopiec cieszy się z pochwały umierającego ojca.

 

Temat tego filmu (wynikająca ze zdrady choroba jako szansa dla rodziny) jest trudny, a mimo to wg mnie warto go obejrzeć. Otwiera nasze serca na wielkoduszność wyrażoną w cichych zwyczajnych gestach troski. Oddaje to dwuznaczność tytułu: positive.
  
Film można zobaczyć online free:
* http://www.jaman.com/movie/Positive/0Xx3EGJchtzo/

Oceny i recenzje:
* http://www.imdb.com/title/tt1119195/ 8.3/10

ositive - choroba jako szansa

Strona w przygotowaniu...