Sloneczniki

Pociąg do Darjeeling - z walizkami po tacie

Reżyseria:   Wes Anderson
Scenariusz:   Wes Anderson, Roman Coppola
Produkcja:   Wes Anderson
Zdjęcia:   R.D. Yeoman
Obsada:   Owen Wilson, Adrien Brody, Jason Schwartzman, Irrfan Khan, Amara
 Karan, Bill Murrey, Anjelica Huston
Rok produkcji:    2007
Trwa:   91 minut
Gatunek: komediodramat
Nagrody: 1 nagroda , 3 nominacje (do Złotego Lwa w Wenecji) za film, reżyserię
Tytuł oryginalny: The Darjeeling Limited

 


Francis Whitman (Owen Wilson) ściąga do Indii dwójkę swoich braci. Petera (Adrien Brody) broniącego się przed małżeństwem ze strachu przed rozwodem, przybitego czekającym go ojcostwem i Jacka (Jason Schwartzman), pisarza podsłuchującego rozmowy telefoniczne swojej dziewczyny.W podróży przez Indie bracia trzymani twardą ręka Francisa mają odzyskać utraconą więź braterstwa i odwiedzić matkę (Anjelica Huston), która uciekła od rodziny do klasztoru aż pod Himalaje. Uda im się to...?

  

To historia trójki braci, którzy próbują pokonać dzielącą ich obcość przemierzając rozległe przestrzenie Indii. Obcość otaczającego świata ma im pomóc odnaleźć swojskość łączących ich więzi. Indie kolorowe jak bajka uczące ich budowania relacji rodzinnej, prostujące ich pokrętność, uwalniające od ciężaru przeszłości.

 

Po ten film sięgnęłam zachęcona perspektywą podróży po Indiach. I ruszyłam w tę podróż z trójką nieufających sobie świrusów. Pokrętnych dziwaków. Jednemu twarz się wydłuża ze strachu, że dziewczyna, z którą sypia, urodzi mu dziecko. Drugi żyje w strachu przed zdradą. Własnej dziewczynie założył podsłuch. Trzeci chcąc zrealizować swój zbożny cel połączenia rozproszonych, odzyskania braterstwa zagubionego może jeszcze w dzieciństwie, zabiera paszporty braci. Aby mu nie uciekli! I jedziemy przez Indie zaliczając numerki z indyjskimi ślicznotkami w toalecie pociągu, biorąc udział w pogrzebie dziecka w zapadłej wsi indyjskiej.

 

Co zostanie mi z tego filmu? Indie pomalowane jaskrawo jak na dziecięcych rysunkach, twarz Irfana Khana w małej roli zbolałego ojca, widok walizek, które już nie ciążą  i pociąg, w którym każdy przedział nagle jest obrazem losu każdego z bohaterów. To najbardziej.

Oceny i recenzje:
* http:///www.imdb.com 7.3/10
* Tamanna 6/10, Zahra 5/10
* http://en.wikipedia.org
* www.foxsearchlight.com
* www.foxsearchlight.com
* www.ioncinema.com interview z Wes Anderson
* www.cnn.com interview
* www.steelydan.com list otwarty do Wes Andersona
* www.rushmoreacademy.com The Rushmore Academy: The World of Wes Anderson (fan site)