Sloneczniki

Tere Ghar Ke Samne- zwycięstwo Indii nad Chinami

Reżyseria:  Vijay Anand ("Jewel Thief", "Guide")
Produkcja:  Dev Anand
Muzyka:    S.D. Burman ("Abhimaan", "Guide")
Śpiew:   Lata Mangeshkar, Mohammed Rafi, Asha Bhosle
Obsada:   Dev Anand (40 lat), Nutan Behl . Om Prakash, Haridranath Chattopadhyay                         
Zdjęcia:    V. Ratra ("Jewel Thief")
Rok produkcji:   1963
Trwa:   149 minut
Ocena:   IMDb 8.5/10, Tamanna 6.5/10
Tytuł:   Naprzeciwko twego domu




O reżyserze:
Vijay Anand,(urodz. 1934 w Bombaju - zm. 2004 w Mumbaju), reżyser, aktor,scenarzysta, producent. Brat Deva, wuj Shekhara Kapura (reżysera "Bandit Queen" i "Elisabeth"). Nagrodzony za "Guide" wg Narayana. Ponadto autor - "Tesri Manzil", "Jewel Thief".

  
reżyser z Jayą Bhaduri
  
 
          

 
Delhi.Wybitny architekt Rakesh Kumar (dev Anand) dostaje zamówienie na zaprojektowanie dwóch stojących obok siebie domów. Właściciel każdego znich pragnie, by jego dom okazał się wspanialszy od domu sąsiada.Zaciekłego wroga. Rakesh buduje dwa identyczne domy. Pragnie pogodzić skłóconych sąsiadów. Bardzo mu na tym zależy, bo w każdym z tych domów zamieszka ktoś, z kim Rakesh związany jest sercem. W jednym jego ojciec, z którym z trudem udało mu się pogodzić po powrocie z Ameryki,a w drugim piękna Sulekha (Nutan Behl). W oczach ojca córka wroga, a w sercu Rakesha - ta jedyna....

  


Jeszcze jedna wersja Romeo i Julii. Już po Szekspirze, ale jeszcze przed "Qayamat Se Qayamat Tak" z Aaamirem i Juhi, przed "Zameena" z SRK. Urok czarno-białego filmu z 1963 roku. Oczu nie mogłam oderwać od ciotki Kajol,  Nutan
(już bardzo dojrzała w "Karmie" zrobiła na mnie wrażenie). Mówią, że w tym filmie szczególnie promienieje z powodu szczęścia (krótko przedtem urodziła Mohnisha Behla - wyłowiliście go z tłumu drugoplanowych aktorów w "Shararat" , "Vivah", czy  "Hum Saath: Saath Hain"?).Wreszcie zobaczyłam legendarnego Deva Ananda.

 

Jego imieniem bawi się bohater "Kabhi Alvida Naa Kehna", też Dev grany przez SRK. Dev Anand raczej mnie rozczarował.  40-letni Romeo zbyt tu lekki, zbyt wesoły.Ujął mnie tylko w dwóch scenach. Wspinając się z odtwarzaną przez Nutan Sulekhą na wieżę Kutb Minar, powyżej której są tylko Bóg i MIŁOŚĆ.  I śpiewając do ukochanej, którą tęsknota wyczarowuje w szklance z drinkiem.

 

Film,w którym Rakesh uwodzi swoją Sulekhę szybkością motoru, śpiewem,wypadem na łono natury, ogląda się lekko. Mojego serca nie dotknął,choć potwierdzam prawdę mocy śpiewu. Kiedy żadne słowa ani argumenty nie są w stanie skruszyć zawziętego, skupionego na sobie serca rodzica,roztapia je śpiew.
W filmie dialog o wszechmocy miłości, której zwycięstwo nad wszystkim głosili Budda, Gandhi i Chrystus. Przy okazji Rakesh głosi przewagę indyjskiego sposobu walki nad chińskim. Chińczycy przychodzą z bronią do domu dziewczyny i porywają ją. Indusi miłością pozyskują serca jej rodziny. Jak bohater "Dilwale Dulhania Le Jayenge".Zaintrygowały mnie te słowa o
chińskim sposobie walki. Czyżby film robiono w cieniu przegranej wojny z Chinami? Sprawdziłam! Rzeczywiście,film z 1963 roku. Rok przedtem Chińczycy wtargnęli na sporne terytorium Indii i po miesiącu walk zajęli je.

Jeśli lubicie stare filmy, ze słodkimi melodiami (sławnego Burmana) śpiewanymi przez indyjskie sławy - siostry Latę Mangeshkar i Ashe Bhosle plus Mohammeda Rafi, czar czarno-białych zdjęć, wyrazistość urody Nutan,
       to w tym filmie znajdziecie  ponadto wiele z tego, co tworzy mozaikę indyjskich filmów: syna przemienionego pod wpływem kultury amerykańskiej, wyższość wsi nad zepsutym miastem, miłość wbrew woli rodziców, kilka pojednań i dużo piosenek.

    
 
Piosenki:
* Dil Ka Bhanwar  - Mohd Rafi
* Ek Ghar Banaunga  - Lata Mangeshkar i  Mohd Rafi
* Dekho Rootha Na Karo - Lata Mangeshkar i Mohd Rafi
* Tu Kahaan Yeh Bata  -Mohd Rafi
* Sun Le Tu Dil Ki Sada - Mohd Rafi
* Yeh Tanhaai Hai - Lata Mangeshkar
*Sun Le Tu Dil Ki Sada (II)  - Mohd Rafi
* Dil Ki Manzil Hai Kuch Aisi - Asha Bhosle

 

Oceny i recenzje: