Sloneczniki

Dil Chahta Hai - Serce wie

Reżyseria:        Farhan Akhtar (debiut, potem "Lakshiya",
                       "Don - The Chase Begins Again")
Scenariusz:      Farhan Akhtar
Produkcja:       Ritesh Sidhwani
Zdjęcia:           Ravi K. Chandran (Virasat", "Black", "Yuva",
                       "Calcutta Mail")
Obsada:           Aamir Khan,Preity Zinta, Akshaye Khanna,
                       Dimple Kapadia, Saif Ali Khan, Sonali Kulkarni,
                       Ayub Khan, Rajat Kapoor, Suhasini Mulay
Muzyka:           Shankar-Loy-Ehsaan (Gdyby jutra nie było,
                       Misja w Kaszmirze, Bunty i Babli,
                       Nigdy nie mów żegnaj, Don)
Premiera:           2001
Nagrody:          21 nagród, 36 nominacji (za choreografię, za role
                       - Saif Ali, Aamir, Akshaye, Preity, Dimple Kapadia, za
                       scenariusz,reżyserię, zdjęcia, montaż, dla filmu, playback -  
                       Alka  Yagnik i Sonu Nigam, Udit Narayan )
Tłum. tytułu:    Serce pragnie
Oceny:            IMDb 8.2/10, Tamanna 8/10, Zahra 10/10
Trwa:              183 minuty

    
Reżyser:

    

Farhan Akhtar. Urodz. 1974 w Mumbaju syn sławnych scenarzystów Jahveda Akhtara i Honey Irani. Drugą żoną ojca jest sławna aktorka Shabana Azmi. Kuzynka -  Faran Khan (autorka "Jestem przy tobie" i "Om Shanti Om"). W 2001 zadebiutował - "Dil Chahta Hai". W 2004 wg scenariusza ojca zrealizował film o wojnie z Pakistanem o Kargil ("Lakshiya" z Hrithikiem i Preity Zinta). W 2008 wyreżyserował z SRK remake "Dona" - "Don - The Chase Begins Again" i film o AIDS "Positiv". W 2007 roku debiutował jako aktor- zagrał w "Rock On!" i u siostry w "Luck By Chance". Oprócz swoich filmów wyprodukował "Honeymoon Travels"

 
Trzech młodych przyjaciół połączonych wspólną nauka i zabawą. Każdy z nich przyjmuje w życiu inną postawę.   Akash (Aamir Khan) to niewierzący w miłość playboy . W obawie przed rozczarowaniem unika trwałych związków. Sameer (Saif Ali Khan) daremnie próbuje znaleźć sobie kogoś na całe życie.    Sid (Akshaye Khanna),malarz,  skrycie kocha starszą od siebie samotną kobietę Tarę. Ona zaś topi ból z powodu rozpadu małżeństwa i braku kontaktu z córką w alkoholu. W życiu trojga przyjaciół następują zmiany w chwili, gdy rodzice aranżują Sameerowi małżeństwo z nieznajomą kobieta, a Sid i Akash zrywają przyjaźń, po tym, jak Akash rani swojego przyjaciela wyśmiewając się z jego miłości. Akash na polecenie swego ojca wyjeżdża do Australii . Ma tam doglądać interesów rodzinnej firmy. Osamotniony w Sydney spotyka Shalini (Preity Zinta), z której kiedyś publicznie zażartował w Indiach  błazeńsko wyznając jej miłość...

 

Moja opinia:
Tematem filmu są losy trzech przyjaciół, ich różne postawy do życia, szukanie miłości i jednanie się ze sobą mimo konfliktów w przyjaźni.

   

Ktoś przyrównał ten film do "Reality Bites" Bena Stillera (w Polsce "Orbitowanie bez cukru"). Rzeczywiście i tu i tu "rzeczywistość gryzie". Ale w naszej kulturze związkofobów facetów, którzy tak boją się miłości jak Troy Etana Hawke i Akash Aamira jest pełno.

 

Dla mnie całe podobieństwo sprowadza się do tego, że oba filmy lubię i że w obu pokazano różne losy paczki młodych przyjaciół. Jeden przedstawiony komediowo, czemu sprzyja nagrodzona kreacja Saifa Ali Khana.

 

Drugi w konwencji dramatu (odkrywałam dzięki niemu w tym filmie dla siebie grających tu z przejmującą powściągliwością Akshaye Khanna i Dimple Kapadia). I trzeci w formie komediodramatu, w którym w chowanego z miłością grają Aamir Khan i Preity Zinta.To przede wszystkim historia miłości i przyjaźni. Niedomówienia, strach przed ujawnieniem uczuć. Niezrozumienie. Miłość niczego nie oczekująca, w milczeniu, miłość nierozpoznana. Tego znajdziecie w tym filmie dużo. Ten labirynt uczuć pokazano tak, że doczekał się aż 21 nagród i 36 nominacji. Dla mnie najważniejsze to dobrze opowiedziana historia i Farhan Akhtar debiutując tu jako scenarzysta i reżyser udowadnia, że wiele nauczył się od ojca, Javeda Akhtara nagradzanego dziesiątki razy przede wszystkim za teksty piosenek, ale sławnego też ze scenariuszy "Sholay" i "Zanjeer" (oba z Amitabhem). Ta historie się świetnie ogląda. Losy bohaterów ciekawią (nawet jeśli bardziej wrosły mi w serce historie rozegrane przez Aamira z Preity

   

 i Akshaye z Dimple Kapadią). Chce się im coś podpowiedzieć, pocieszyć ich. To zasługa aktorów, także Rajata  Kapoora ("Monsunowe wesele") w roli wuja Preity i Suhasini Mulay ("Hu Tu Tu") jako matki Sida.  Ale i operatora. To Mumbaj to Sydney w Australii widzimy kamerą Ravi K. Chandrana, ktorego obrazy pamiętacie może z "Black" czy "Yuvy". I tria muzycznego Shankar-Loy-Ehsaan ("Gdyby jutra nie było"), czy głosu Alki Yagnik w "Jaane Kyu".  Ja zapamiętałam szczególnie doświadczenie samotności z piosenki "Tanhaai ", która towarzyszy rozmijaniu się ze sobą bohaterów granych przez Aamira i Preity.Ci z Was, którzy widzieli ten film pewnie mają swoje ulubione sceny,te  które ogląda się ze szczególnym napięciem, do których chciałoby się wracać. Może zgodzicie się, że wśród tych scen są rozmowy Sida (Akshaye Khanna) z Tarą, jego godzenie się z Akashem  czy scena w operze z Aamirem i Preity.
 
  
 
Ale koniec mnie rozczarował swoją kropką nad i.

* Dil Chahta Hai
* Kaisi Hai Yeh Ruth
(rysowanie portretu- Dimple i Akshaye)

* Woh Ladki HAi Kahan (Saif i Sonali)
* Jane Kyun (Aamir, Preity)

* Tanhaai (Aamir)

  

Recenzje i oceny:
* IMDb 8.2/10
* molodezhnaja 3.5/5
* Filmi geek
* planetbollywood 10/10