Sloneczniki

Omkara

Reżyseria:     Vishal Bhardwaj ("Maqbool", "Kaminey", "The Blue Umbrella")
 
Produkcja:    Kumar Mangat ("U Me Aur Hum", "No Smoking")
Scenariusz:    Vishal Bhardwaj, Robin Bhatt
Muzyka:        Vishal Bhardwaj ("Ishqiya", "Satya", "Hu Tu Tu")
 
Zdjęcia:        Tassaduq Hussain ("Kaminey")
Obsada:        Ajay Devgan, Saif Ali Khan, Kareena Kapoor, Naseeruddin
                   Shah, Vivek Oberoi, Bipasha Basu
Gatunek:      film gangsterski, dramat miłosny
Nagrody:      13 nagród (za zdjęcia, za rolę - Saif Ali Khan,
                   Kareena Kapoor, Konkona Sen Sharma, za choreografię
                   i śpiew - Sunidhi Chauhan - "Beedi Chalaile"), 13 nominacji
                   (za role - Ajay Devgan, za reżyserię, muzykę, scenariusz,
                   film i dialogi)
Premiera:    2006
Oceny:         IMDb 7.9/10, Tamanna 8/10


ओमकारा


 

Omkara (Ajay Devgan) kieruje gangiem  pracującym dla lokalnego polityka Bhaisaaba (Naseeruddin Shah).

 

 Najbardziej ufa dwójce ludzi ze swojego gangu: Kesu Phirangi (Vivek Oberoi) i Langda Tyagi (Saif Ali Khan). Każdemu z nich zależy, aby to w nim szef widział swoją prawą rękę, najbardziej zaufaną osobę.

 

 Podczas jednej z ceremonii Omkara okazuje więcej względów rozważnemu Kesu niż narwanemu Langda,

 

 co w Langda budzi ogromną zazdrość. Zaczyna on marzyć o zemście, która zniszczyła by zaufanie, jakim Omkara darzy Kesu. Z pomocą swojej niczego nieświadomej żony Indu (Konkona Sen Sharma) buduje intrygę sugerując Omkarze, że Kesu ma romans z jego przyszłą żoną Dolly (Kareena Kapoor). Kesu nieświadom, że stał się ofiarą intrygi swojego dotychczasowego przyjaciela, beztrosko spędza czas z piękną Billo (Bipasha Basu).

 

 Tymczasem Omkarę zaczyna zżerać zazdrość.

  
 

 Innymi oczyma widzi już najbardziej niewinne sytuacje, czy rozmowy między Dolly i Kesu. Prześladują go słowa ojca Dolly, który ostrzegł go, gdy Dolly wbrew jego woli odchodziła z Omkarą: "Dziewczyna, która zawiodła swojego ojca, zawiedzie i męża".
 

  


"Omkara" zaczyna się od ślubu, którego nie będzie. Znany motyw indyjskich filmów – przeżywamy ból kogoś, kto nie może uwierzyć, że  ukochana za chwilę rozpocznie życie z kimś innym. Tu jednak historia ta zrealizowana przez muzyka, który stał się reżyserem, została pokazana całkiem inaczej. Bardziej realnie?  Z większą intensywnością? Wokół nas surowość Uttar Pradesh, dzikość bohaterów, w rękach których zdumiewają wszechobecne komórki. To właśnie komórka wydaje się być dodatkowym bohaterem filmu. Przez nią przygotowani do strzału gangsterzy otrzymują rozkaz od szefa, decydujący o zawieszeniu broni. Komórka też posłuży jako narzędzie intrygi, wymuszenia. Przeznaczona do łączenia ludzi tu pomaga zbudować nieufność. Problem zaufania i jego utraty jest kluczowy w tym filmie. Bohaterowie posiawszy w kimś zwątpienie, zbierają żniwo zniszczenia. Znanym motywem w indyjskich filmach jest miłość wbrew woli rodzica. Tu zamiast błogosławieństwa ojca Omkara słyszy słowa, które zatrują jego serce: „Nie można ufać kobiecie, która zawiodła swojego rodzica”. Ten brak zaufania rośnie w sercu Omkary, zmaga się z jego własnym widzeniem Dolly. Omkara to pozwala się rozbroić niewinnemu spojrzeniu Dolly,


  


to słucha cudzych podszeptów. Czując się zwodzony. Dlaczego tak łatwo podpuścić Omkarę wzbudzając w nim nieufność? Czy dlatego, że mamy tu do czynienia z tożsamością mieszańca, pełnego kompleksów z powodu nieczystego pochodzenia. W świecie uwięzionym w w kastach jego pochodzenie pozwala mu łatwo zwątpić w siebie. I nawet głęboka relacja z siostra nie pomoże mu nie tracić wiary w miłość.

 


Niewiele widziałam w indyjskim kinie adaptacji zachodniej literatury - „Raincoat”, ”Kandundain Kandukondain”,„Maya Mesaab”,Maqbool”. Ten ostatni film również zrealizował Vishal Bhardwaj


  


jako swoją kolejną adaptację Szekspira. "Omkara" to "Otello" – Maura zastąpił gangster z Uttar Pradesh. Z komórką lub pistoletem w ręce. Stwarzający swojemu mafijnemu szefowi (Naseeruddin Shah)


 


grunt pod przyszłość polityczną, szansę na wybory do parlamentu. Kolejny raz gangsterzy prawie mylą nam się z politykami, już nie służąc im, ale się nimi stając. Jak w „Apaharan”, czy w „Company”.

„Omkara” to świetnie opowiedziana historia z dobrze zarysowanymi postaciami, ciekawie zagranymi, szczególnie przez głównych oponentów  nagrodzonych za swe kreacje Ajaya Devgana w roli Omkary/Otello i Saifa Ali Khana   jako Langdy/Jago.Dopełnieniem są nagrodzone role kobiet – Kareena Kapoor (która zaskoczyła mnie w roli Desdemony/Dolly


 


powściągliwością gry, realizmem przedstawianej sylwetki, podobnie poruszająca była dla mnie w „Dev” i „Chameli”) i  Konkona Sen Sharma jako żona Jago.


 

Los kobiet zostaje tu smutnie podsumowany w nawiązaniu do pranieufności między Ramą a Sitą, zmuszoną do dowodzenia swej wierności w próbie ognia.


   
 

W filmie słyszymy żal kobiecy w śpiewie: "opuszczamy nasze domy, nasze związki, wychodzimy i wchodzimy z pustymi rękoma, nawet gdybyśmy przeszły przez ogień, pozostajemy w ich oczach zdrajczyniami”

Uttar Pradesh filmowane przez nagrodzonego za zdjęcia Tassaduqa Hussaina jest niepokojące. Zapada w pamięć. Szukając go w innych filmach (ostatnio w „Ishqiya”) nie wiem jednak, czy chciałabym je przewędrować.

Muzyka twórcy filmu pomaga stworzyć niepokojący nastrój rosnącego osaczenia  bohatera, który niestety bardziej uwierzył innym niż własnemu sercu. Szczególnie zapada w pamięć w scenach dzikiej zabawy gangsterów kuszonych przez tancerkę zagraną przez Bipashę Basu.


 


W filmie w roli kolejnego zwodzonego z zawiści Vivek Oberoi (podobnie jak w „Company" w gangsterskiej parze z Ajayem Devganem).


 


To film mroczny, ale hipnotyzujący budowanym nastrojem grozy i bezsilności patrzenia na świat tych, co wykorzystują i tych, co są wykorzystywani.

 W innej sztuce Szekspira Hamlet mówi do swego rzekomego przyjaciela odmawiającego mu gry na flecie: "Chciałbyś grać na mnie, wmawiasz w siebie, że znasz mój mechanizm? Chciałbyś wyrwać ze mnie rdzeń mej tajemnicy, wycisnąć ze mnie całą skalę tonów, od najniższej nuty aż do dyszkantu; a w tym tu marnym instrumencie tyle jest głosu, tyle harmonii, jednakże nie możesz go skłonić do przemówienia. Cóż u kata! czy sądzisz, że na mnie łatwiej zagrać niż na flecie? Miej mię, za jaki chcesz, instrument: przedąć, rozstroić mię potrafisz, ale zagrać na mnie - nigdy.

Szekspir po indyjsku pokazuje, że wbrew temu, co mówi Hamlet, na ludzkich uczuciach można grać. Przegrywając samemu.O Saathi Re

Jag Ja

Naina

Lakaad

Namak


 


Beedi

The Tragedy of Omkara


 

 

uiowa.edu

rediff

funonthenet

timefindia  

apunkachoice

bollywoodhungama 2.5-5

webindia

apunkachoice

moviezen

molodezhnaja 3./5

mariakaefer 9/10

planetbollzwood 9.5/10

BBC 3/5