Sloneczniki

Singh Is Kinng - Król z przypadku

Singh Is Kinng (hindi: सिंह इज़ किंग, urdu: سنگھ از کنگ, pendżabski: ਸਿੰਘ ਇਜ਼ ਕਿੰਗ) – indyjska komedia z 2008 roku. W rolach głównych Akshay Kumar i Katrina Kaif. Film został zrealizowano w Australii i Pendżabie. Reżyser - Anees Bazmee, autor Welcome, No Entry, Deewangee. W rolach drugoplanowych Om Puri, Sonu Sood i Ranvir Shorey. Polski tytuił Król z przypadku.

Dodatkowe „n” w tytułowym słowie „king” - za radą numerologów, na znak szczęścia, powodzenia filmu.

trailer

Pendżab. Cała wspólnota sikhów ma już dość Happy'ego - wnuka kierującego gurdwarą starca. Happy, roześmiany, beztroski, wciąż chcący komuś pomagać, kogoś uszczęśliwiać jest powodem wiecznego utrapienia. Zawsze niechcący coś zniszczy, przewróci,

kogoś urazi swoimi żartami. Mieszkańcy wioski postanawiają się go pozbyć, wysyłając go do Australii. Ma sprowadzić stamtąd do rzekomo krytycznie chorego na serce ojca jego syna - Lucky’ego , który zrobił w Australii karierę jako gangster. Przysparza to wiosce wstydu. Happy wyrusza z misją sprowadzenia marnotrawnego syna do Pendżabu razem z przyjacielem Rangeelą. Po drodze Lucky i Rangeela przez nieporozumienie lądują w Egipcie, gdzie Lucky poznaje i zakochuje się w Soni. Ich losy splatają się później niespodziewanie w Australii.


Muzyka i piosenki

Muzykę do filmu skomponował Pritam Chakraborty, autor muzyki do Jab We Met, Life in a... Metro, Woh Lamhe, Hattrick (film), , Just Married (film 2007), Bas Ek Pal, Pyaar Ke Side Effects, Dhoom, Naksha, Dhoom 2, Apna Sapna Money Money, Garam Masala, Chocolate, Dhan Dhana Dhan Goal, Sing is Kinng czy Bhagam Bhag. Piosenkę Sing Is Kinng skomponował brytyjski zespół bhangra RDB. W tej tytułowej piosence po raz pierwszy w bollywoodzkim filmie występuje amerykański raper - Snoop Dogg.

Reakcja wspólnoty sikhów na film

Przed premierą filmu sikhijska wspolnóta w Mumbaju wyraziła zadowolenie ze sposobu, w jaki w filmie przedstawiono sikhów.[1]. Jednak w sierpniu 2008 komitet gurdwary delhijskiej zakazał oglądania filmu, uznając go za ośmieszający wspólnotę sikhijską. Wystosował list do premier Delhi Sheila Dikshit z prośbą o zakaz projekcji filmu. Odtwórca głównej roli Akshay Kumar wziął udział w dyskusji z osobistościami sikhijskiej gurdwary przekonując sikhów o pozytywnym przekazie filmu (jego zdaniem film pokazuje „jak silna i dzielna jest wspólnota sikhów”). Zgodnie z sugestiami sikhów w filmie wprowadzono 12 zmian. Na początku filmu jest też informacja, że nie jest to film religijny, ale komercyjny, służący rozrywce”. Mimo to radykalna organizacja sikhijska wezwała do protestu. Pierwszy pokaz filmu w Amritsarze został przerwany przez kilku sikhów, którzy zniszczyli salę filmową[2].

O twórcach filmu

PIOSENKI