Sloneczniki

Toilet - Ek Prem Katha - kochanie, zbuduj dla mnie wychodek

Reż. Shree Narayan Singh (Batti Gul Meter Chalu)
2017
komediodramat
język hindi
IMDb 7.3/10
W pewnej indyjskiej wiosce niedaleko Gorakhpuru kobiety o świcie wychodzą razem,
by wypróżniać się w polu. Idą razem, by czuć się bezpieczniej.
W tejże wiosce przesądny kapłan hinduski żeni swego syna z czarnym bykiem wierząc, że te zaśłubiny uczynią jego Keshava (Akshay Kumar) majętnym człowiekiem. 
Przesądy ojca utrudniają tez Keshavovi poślubienie wykształconej  Jayi (Bhumi Pedbekar). By móc poślubić ukochaną
za zgodą ojca Keshav umieszcza na jej dłoni sztuczny palec. Tylko tak może spełnić oczekiwania ojca, że zgodnie z horoskopem syn zwiąże sięz kimś z sześcioma palcami.
Już po slubie w domu Keshava Jayę zaskakuje brak toalety. Nie jest w stanie chodzić co rano z innymi kobietami ze wsi w pole na wspólne wypróżnianie się. By zaspokoić pragnienia Jayi
Keshav prowadza ja do toalety sąsiadów, którzy pozwoilili sobie na taki zbytek z powodu choroby starszej osoby w domu, a potem codziennie wozi ją do pociągu,
by tam podczas 10-minutowego postoju mogła skorzystać z toalety w wagonie. Jednak, gdy pewnego dnia pociąg odjeżdża i Jayi zabraknie czasu, by wysiaść, rozżalona opuszcza ona Keshava i wraca do domu rodziców. Po daremnej próbie przekonania mieszkańców do budowy w wiosce publicznej toalety, Keshav zaczyna budować toaletę na dziedzińcu swego domu.
Dbający o to, by nie zanieczyszczać obrębu domu toaletą ojciec z wójtem burzą to, co Keshav zbudował.
Jaya zmęczona zależnością męża od ojca i jego bezsilnością w zabezpieczniu jej podstawowych potrzeb składa w sądzie wniosek o rozwód. Ich sprawa nabiera rozgłosu. Jest omawiana w mediach. Pod wpływem nacisku prasy z góry przychodzi decyzja budowy toalet we wsi Keshava.
Wydawałoby się, jak można zrobić komedię romantyczną i jednocześnie film społeczny wokół tematu wypróżniania się i budowaty toalet. A jednak..
W filmie przedstawiono tę sprawę w spoób nie tylko zabawny.
Historia nawiązuje do 2 prawdziwych historii
- 19-letniej Priyanki Bharti, ktora opuściła dom swego męża w 2012 roku
- i  historii Anity Narre z Madhja Pradeś, która odmówila powrótu z rodzicielskiego domu do domu meża z powodu braku toalety
W jakims stopniu film zdaje się propagować ideę premiera Indii Narendry Modi  i jego program Swachh Bharat Abhiyan (Clean India Mission)
- zainicjowaną w 2014 roku misję oczyszczania Indii, w ramach której zdecydowano też o przeprowadzeniu akcji "open-defecation free",
uwalniania Indii od wyprózniania sie na dworzu poprzez budowę do 2 X 2019 (urodziny Gandhiego)  90 milionów toalet na wsiach. Trzy miliony pracowników i studentów ma zabezpieczac tę akcję, włączając w to  przekonywanie ludzi do tego, że toaleta może i powinna być częścią domu (zgodnie z tradycją jej obecność w domu bezcześci dom).  Modi nazwał tę kampanię Satyagrah se Swachhagrah nawiązujac ta nazwą do  ogłoszonej w 1917 roku przez Gandhiego Champaran Satygraha, rozpoczynającej walkę o uniezależnienie Indii od Brytyjczyków.

W tej sytuacji Akshay Kumar kopiąc dół pod budowę wiejskiej toalety promował swój film i oczyszczanie Indii.
PIOSENKI: