Sloneczniki

Rustom - chroniąc kraj nie ochronić domu

Reż. Tinu Suresh Desai (debiut)
Prod. Neeraj Pandey (A Wednesday, Special 26, Baby, Aiyaari, M.S. Dhoni)
2016
język hindi
IMDb 7.1/10
Nagrodzony za rolę Akshaya Kumara
głos narratora - Manoj Bajpayee
nominowany za śpiew Atif Aslam
Z historią Nanavati  zetknęłam się czytając książkę Indry Sinhy "Powrót do Indii". I w filmie "Achanak" z Vinodem Khanna. W 1959 roku oficer marynarki wojennej, człowiek elity, bliski rządzącej Indiami rodzinie Nehru- Gandhi Pars Nanavati zastrzelił kochanka swojej żony. Sprawa stała się głośna nie tylko w Bombaju, ale w całych Indiach. Sąd miał rozsądzić, czy chodzi o zbrodnię w afekcie, czy z premedytacją. Uniewinnionego w pierwszym procesie przez ławę przysięgłyvh,  w sądzie najwyższym skazano na dożywocie. Nacisk opinii publicznej i wpływ prasy żądającej wolności dla kogoś, kto zabił w obronie honoru, sprawiły, że nawet siostra zabitego poprosiła premier Maharasztry o wybaczenie mu. Po trzech latach więzienia uwolniony Nanavati z żoną i trójką dzieci emigrował do Toronto.
Tak przedstawia się  prawdziwa historia.
" Rustom"  debiutanta Tinu Suresh Desai
opowiada ją trochę inaczej, choć nadal punktem wyjścia jest wielka miłość,
zdrada i śmierć. Bardzo ciekawie.  Sceny w sądzie,
ale i więzieniu oglądałam  z zapartym tchem. Być może za sprawą bardzo prawdziwej gry Akshaya Kumara.  Mniej Ileany D'Cruz.
Cieszy mnie też klimat Bombaju, w którym jeśli opłakiwać błąd, to obok wzburzonych fal na Marina Drive. Ciekawi odtworzenie atmosfery miasta zaledwie 12 lat po uwolnieniu się przez Indie spod kolonizacji brytyjskiej. Pociesza happy end.
CYTATY:
- "Gra pan w szachy sam ze sobą. To zawsze pan wygra" (śledczy do oskarżonego)
" Wszystko jedno, czy poświęcić królową, czy pionka, byle wygrać".
"Jak coś nie tak, to wyślą nas na Andamany, czy Nikobary" (policjant do policjanta)
- z piosenki o relacji małżonków "jesteś lekiem czy bólem?"

SZCZEGÓLIKI:
- kobieta kieruje lawa przysięgłych, w ich dyskusjach słaby cień amerykańskich "12 gniewnych" lub rosyjskiego filmu "12'
PIOSENKI