Sloneczniki

Ilustrowana księga świata - Skarby świata : Azja


Tytuł: Ilustrowana księga świata
Skarby świata: Azja
Wydawnictwo: Pascal

Ktoś dziś sobie ze mnie zażartował: "Gdy umrzesz otworzymy ci głowę, a z niej Indie wyskoczą". W ramach obsesji przedstawiam ten album, w którym wybrane zabytki  opatrzono informacjami. Oczywiście pokazano tu kulturę i naturę  Chin , Japonii, ale i Bliskiego Wschodu, Izrael, kraje arabskie, półwysep Indochiński itd. Ja znów zatrzymam się na Indiach (tu szeroko pojętych).
Krąg kultury indyjskiej: Nepal na północy, bo buddyzm, Sri Lanka na wyspie, bo buddyzm i Tamilowie, a na zachodzie Pakistan i Bangladesz na wschodzie (do 1971 wsch część Pakistanu) sztucznie oddzielony od Indii w 1947 przez Brytyjczyków. Pokazuje to mapa, na której Indie nie są wyodrębnione od Nepalu, Pakistanu, Bangladeszu i Sri lanki



  

PAKISTAN


 

Takht-i-Bahi

 

Takht-i-Bahi

 

Taksila (Taxila)

 

Twierdza w Rohtas

 

Lahaur (Lahore)

 

Mohendżo Daro


   

Thatta
meczet Szachdżahana

INDIE

 

Park Narodowy Nanda Devi (w Uttar Pradeś)

Rzadko spotykane pantery śnieżne i jeleniowate piżmowce w okolicach niedostepnego (7816 m n.p.m.) szczytu Nanda Devi. W 1980 r wokół drugiego co do wielkości szczytu Indii na 630km kwadr Himalajów ustanowiono park narodowy, by chronić zagrożone gatunki (m.in. dzikie owce bharale i kozie antylopy gorale.

 

To wzór wielu następnych budowli za czasów Wielkich Mogołów. Z jego charakterystyczna wyrazistą osią środkowa, kopułami i perskimi łukami.  Czas Mogołów - szczyt architektury indyjskiej. Kierunek jej wyznaczył syn założyciela dynastii  Babura, Humajun ( królował 1531-56). Rządy zaczął z niepewnej pozycji (z powodu  15-letniego wygnania w Persji). Wrócił nie tylko na czele wojska, ale z rzemieślnikami, którym sztuka indyjska zawdzięcza najsławniejsze dziś budowle. Perskie wpływy widać w kształcie kopuł, perskich łukach i fasadach z białego marmuru i czerwonego piaskowca.
To grobowiec dla męża zbudowany przez Hadżji Begam, wzorował się na nim potem  Szahdżahan budując grobowiec żonie (Taj Mahal).

 

 Kutb Minar (Qutub Minar)
 15 km od Delhi. Budowę rozpoczęto w 1199, zbudowano go ostatecznie w 1206-1236. Tonajstarsza budowla islamsko-indyjska. Ponad 70-metrowa wieża głosi zwycięstwo islamu na ziemi indyjskiej, służyła jako minaret pierwszego meczetu zbudowanego w Indiach (Kuwwat-al-Islam). Zbudowano go z elementów zburzonych świątyń hinduskich i dżinijskich. Łącząc style Indii i islamskiej Persji. Kuwwat-al-Islam (Potęga Islamu)  powstał  w XII wieku, gdy mahometańscy wojownicy Kutb-ad-dina zajmując północne Indie zdobyli twierdzę Radźputów Lalkot (poprzedniczkę Delhi).Na fundamentach hinduskiej świątyni z czerwonego i żółtego piaskowca zbudowali meczet  ozdobiony hinduskimi i dżinijskimi elementami dekoracyjnymi. Znakami islamu są kaligraficzne pasy z napisami ozdabiające mury i fasady. Dziś meczet jest ruiną, zwycięstwo islamu z przeszłości głosi tylko wznosząca się nad nimi wieża. Swa lekkość zawdzięcza ona żłobkowaniom z typowego dla Delhi żółtego i czerwonego piaskowca. Można je zobaczyć na trzech niższych kondygnacjach wieży. Dwie górne po zniszczeniu piorunem e w XIV wieku zrekonstruowano z białego marmuru.


 
Fatehpur Sikri
 

Budowane przez 10 lat, założone w 1569 roku. Na rozkaz Wielkiego Mogoła cesarza Akbara. Stworzone z czerwonego piaskowca, niegdyś otoczone 6 km murów, otwarte na świat 9-ma bramami z królującym w środku pałacem Akbara i meczetem Dźami w sąsiadującym z nim mauzoleum spoczywa ciało doradcy i przyjaciela Akbara, szejka Salima, który rzekomo wymodlił dla Akbara syna.  Przez pamięć  o tym do dziś do jego grobu pielgrzymują bezdzietne kobiety błagając o dziecko. Otoczone górskim  Miasto Zwycięstwa (Fatehpur Sikri) stało się miastem widmem. Z braku wody Akbar musiał je opuścić z powrotem przenosząc stolice do Agry.

 
Czerwony Fort w Agrze


Taj Mahal

 

 
Park Narodowy Keoladeo (Radżastan)
Zaledwie ,8 km kwadratowego rozświergotanych bagien. Ptasie głosy po monsunie wzbogacają wędrowne patki. Park wyczarowano na terenie sztucznie stworzonym przez ludzi. Pierwotnie dla maharadżów  z bharatpur miał być miejscem polowań na kaczki. Czasem zabijano tu kilka tysięcy ptaków dziennie. Z iście arystokratyczną przesadą.  A XIX wieku powiększono tereny budując  kanały, sypiąc wały. Na rozkaz maharadżów powstały mokradła, które ptaki wodne wybrały sobie na miejsce lęgów. Obecnie w miejscu ptasiej kaźni - ich bogactwo, wśród nich największa na świecie populacja czapli, a w zimie miejsce postoju rzadkich gatunków żurawi.

 

kolej himalajska (Darżyling , Bengal Zachodni)

 
Benares

Rezerwat dzikich zwierząt Manas

Podobnie jak Kaziranga park narodowy w Asamie. Ten blisko granicy z Bhutanem.  391 km kwadratowych w dorzeczu Manas. miedzy trawiastymi równinami a tropikalnymi przedgórzami Himalajów.

 
 

Park Narodowy Kaziranga
W głębi Asamu, w najdzikszej dżungli wydzielono  430 km kwadr dla ochrony ginących nosorożców indyjskich. Co roku w czas monsunu Brahmaputra zalewa ten teren. Zwierzęta w popłochu uciekają przed woda na wyżej położone miejsca. Wymieranie nosorożca zauważono już na przełomie XIX i XX wieku. Wprowadzając zakaz odstrzału, a w 1908 roku zamykając park dla zwiedzających. Od 1950 roku uczyniono z niego park narodowy zwielokrotniając populację nosorożców.


 
 
 
  
Sundarbans w Bengalu

 
  
wyspa Elefanta

 
Khadżuraho

 
Sanći

   
Adżanta

 
Elura

     

Pattadakal w Karnatace (VII - VIII wiek)
Miasto-rezydencja dynastii Ćalukjów, architektura, w której północ spotkała się z południem Indii.
Tolerancja dynastii żyjącej na pograniczu wpływów północy i południa sprawiła, ze północ reprezentuje tu świątynia Kaśiwiśwana-tha (Kashivishvanatha)

 

 (sikhara i poprzedzone portykiem sanktuarium to całość okrążana przez wiernych z zewnątrz). Przykładem południowego typu architektury wsławionym  w VII 2wiwkeu za dynastii Pallawów jest perła tej architektury -świątynia Wirupakszy

 

Goa
na zachodnim wybrzeżu Indii.

w XVI / XVI krótko pod muzułmańską władzą Bidżapur. Renesansowe i barokowe zabytki portugalskiej architektury kolonialnej. Od 1506 najważniejszy port Portugalczyków, w XVIII wieku wyludniony z powodu cholery. Pozostały tylko piękne kościoły.

 
gogoa.com

W 1594 roku wzniesiono tu kościół Jezuitów, w którym pochowano apostoła Indii i Azji św. Franciszka Ksawerego (bazylika Bom Jesus). Inne sławne kościoły to - św. Franciszka z 1521 i największa katedra chrześcijańska w Azji im św. Katarzyny.

Hampi (1336-1565, w stanie Karnataka)

dawna Widźjanagara, stolica ostatniego hindusjkiego  królestwa zamieniona przez muzułmanów w riuny.  W drawidyjskim stylu zbudowwane miasto - otoczone murami, trzy pałace i kilka świątyń, wśród nich nigdy nieukończona poświęcona Wisznu świątynia  Wittala z XVI wieku. Pełna rzeźb przed kolumnadą, z wyciętą w kamieniu ratha (światynia w kształcie wozu)

 

Najwspanialszymi upiększeniem świątyni Wirupakszy są rzeźby i wieża przy bramie - w charakterystycznym południowoindyjskim stylu.
Światynie można odnaleźć w południowej części miasta, pałace (ozdobione scenami z "Ramajany") w północnej.

 



 

świątynia Bryhadiśwary w Tańdzawurze (Tamil Nadu)
- monumentalna , pięknie dekorowana świątynia zbudowana  w latach 1003-1010. Z czasu dynastii Ćolów rządzącej w południowych Indiach od IX do XII wieku.  Jej stolica Tańdżawur została w  latach 907-1310 rozbudowana w południowoindyjskim stylu (na wzór rezydencji Pallawów - tamilskiego Mahabalipuram). Największym skarbem tego miejsca jest zbudowana za czasów króla Radżaradży świątynia Bryhadiśwary. Jej 13-kondygnacyjną wieżę wieńczy ośmioboczna kopuła. Wzniesiono ją ku czci Śiwy  - boga tworzenia i niszczenia, stąd wiele rzeźb jego, jego wierzchowca byka Nandi i symboli fallicznych.

SRI LANKA
  

 


 
  
Dambulla

  
Polonnaruva

 
Kandy  buddyjska świątynia zęba

 
 
rezerwat dzikich zwierząt Sinharadża

 

NEPAL

  
  Dolina Katmandu

 
Lumbini

 
  
Park Sagarmatha

 
Mont Everest o zachodzie słońca

 
park Czitwan (Chitwan)

BANGLADESZ

 
  
Sundarbans
Bagerhat

 

 
 Paharpur