Sloneczniki

Masoom - uleczyć zranione

Reżyser: Shekhar Kapur (nagroda Filmfare, inne: "Bandit Queen", Mr India")
Producent: Devi i Chanda Dutt
Obsada:Naseeruddin Shah (nagroda Filmfare), 
Shabana Azmi, Saeed Jaffrey, Jugal Hansraj
Muzyka:  Rahul Dev Burman (nagroda Filmfare)

Język: hindi

Rok produkcji: 1983
Tłumaczenie tytułu: Niewinny


                        
 

Opis filmu:
Delhi. Indu (Shabana Azmi) i DK Malhotra (Naseeruddin Shah to szczęśliwe małżeństwo cieszące się sobą i miłością do dwóch córek Mini i Pinky (Urmila Matondkar). Ich związek zbudowany jest na wzajemnym zaufaniu, szacunku i okazywanej sobie czułości. Pewnego dnia jednak Indu ma okazję zwątpić we wszystko, co ją łączy z mężem. W ich życiu pojawia się 11-letni Rahul (Jugal Hansraj), owoc zapomnienia, jakiemu jej mąż uległ podczas spotkania w Nainital na zjeździe w  absolwentów szkoły. Matce Rahula, Bhawnai jedna noc z żonatym DK przemieniła całe życie. Uszczęśliwiła ją synem. Bhawnai milczała latami nie chcąc, aby zdrada DK zniszczyła jego małżeństwo. Jednak zbliżająca się śmierć kazała jej w DK szukać opiekuna dla osieroconego Rahula. Wstrząśnięty tym DK przywozi chłopca z Uttarakhand spod Himalajów do Delhi. Do domu...

 

  


 

Moja opinia:
Bardzo chciałam zobaczyć ten film. Zamówiony wędrował do mnie aż z Indii. Ciekawił mnie debiut Shekhara Kapura, który zdobył sławę na świecie swoimi opowieściami o królowej Elżbiecie. Jego oparta na faktach "Bandit Queen" wstrząsnęła mną kiedyś. Dużo obiecywałam sobie też po grze Naseeruddina Shaha i Shabany Azmi. I rzeczywiście. Ich twarze z młodości. Oszczędne w wyrazie. Pełne milczenia. Najpierw szczęśliwe, potem zranione. Temat filmu z tych, które mnie szczególnie ciekawią -  relacje w małżeństwie iw rodzinie, zdrada, pytanie o przebaczenie. Film pokazuje sytuację, gdynawet w relacji bez uczuć jedność ciał może zrodzić silną przemieniająca życie więź rodzicielstwa. Jednym z bohaterów filmu jest niechciany, stęskniony za miłością ojca chłopiec. Przejmująco pokazano jak trudno uleczyć zranione, wyprostować skrzywione, ogrzać to, co stało się nagle zimne. I jak wspaniale, że jest to jednak możliwe, że można nie pozostać na zawsze w żalu, ze można się przełamać, przebaczyć, nie zemścić za zdradę na niewinnym, (tytuł!) spragnionym miłości dziecku. W filmie jest scena, która przypomniała mi znaczenie, jakie nadano rysunkom dziecka w   " Taare Zameen Paar" Aamira Khana. W obu filmach to, jak dziecko w rysunkach przedstawia swoją pozycję w rodzinie porusza oglądających (i nas), pozwala odpowiedzieć na jego tęsknotę miłością. Bohaterowie tego filmu kochają się, ranią siebie, szukają pojednania. Odnajduję w nich kruchość i siłę mojego życia. Może wy odnajdziecie w tym siebie?

 

  


Videoclips:

* stąd można ściągnąć piosenki * lista piosenek

* Tujse Naraj Nahin Zindagi Masoom
* Lakadi Ki KAth

* Hujoor is Kadar Bhi Na Itraake Chaliye Masoom

* Do Naina Aur Masoom

scena z filmu

 

Oceny filmu:  
* 8.7/10 w IMDb
* 3.5/5 w Molodezhnaja.ch

5 nagród Filmfare:
za najlepszy film, najlepszą muzykę, najlepsza role męską,najlepszy kobiecy playback ("Do Naina Aur Masoom"), najlepszy tekst piosenki (Tujse Naraj Nahin Zindagi)