Sloneczniki

Aligarh - w świetle dziennym jestem niewidoczny

Reż. Hansal Mehta (Dil Pe Mat Le Yaar, Shahid, City Lights, Omerta, Simran, Chhal)
2015
jezyk hindi

http://cdn-3.abudhabi2.com/wp-content/uploads/2016/02/aligarh-feat.jpg

Minęło już trochę czasu, od kiedy obejrzałam ten film z bardzo lubianym przeze mnie aktorem Manojem Bajpai, który budził moją ciekawość w takich filmach , jak Satya, Shool, Pinjar, Road Veer i Zaara, Aks, Fiza, Zubeidaa. Tu gra prawdziwą postać profesora sławnego w Indiach uniwersytetu Aligarh.

 

https://extraimage.net/images/2016/04/26/5b08a2.jpg

 

Zostaje on sfilmowany przez dziennikarzy we własnym  domu w chwili miłosnej czułości okazywanej młodemu rykszarzowi. Świadkami jego upokorzenia są inni profesorowie uniwersytetu. Sytuacja wydaje się być specjalnie tak rozegrana, by móc profesora Sirasa wyrzucić z uniwersytetu.

 

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/M/MV5BZWM4ZjczZWYtM2Q5MS00NjljLTk5YzQtZGZlZDNlZDZiMjcyXkEyXkFqcGdeQXVyNDUzOTQ5MjY@._V1_SY1000_CR0,0,666,1000_AL_.jpg

 

Odcięto mu prąd. Traci prawo do służbowego mieszkania. Na trzy miesiące przed emeryturą.  Sprawa staje się głośna. Mimo uprzedzeń do dziennikarzy jednemu z nich Deepu Sebastianowi (Rajkumar Rao) udaje się wzbudzić zaufanie profesora. Siras i Deepu zaprzyjaźniają się.

 

http://jagranfilmfestival.co.in/wp-content/uploads/2016/06/Aligarh-Still-2-1.jpg

 

Profesor ma odwagę obdarować przyjaciela swoją poezją, a w niej słowami: ty i ja jesteśmy tylko iluzją. Zwycięstwo i klęska to tylko słowa. Nie ma początku, ani końca. Tylko ta chwila jest prawdziwa.


http://worldsbuzz.com/wp-content/uploads/2016/02/Aligarh-Review-by-Taran-Adarsh-IMDB-Rating-Rajeev-Masand-KRK-Komal-Nahta-Top-10-Critics-Rating.jpg



Oprócz dziennikarza u jego boku stają ludzie gotowi sądownie domagać się zadośćuczynienia za przemoc wtargnięcia w prywatną przestrzeń profesora. Walczą oni na drodze sądowej o przywrócenie go do pracy. W tym sądzie słyszymy: Gdzie granice moralności? Dla weganów mięsożercy są niemoralni dla żonatych rozwodnicy....

To prawdziwa historia opowiedziana z przejmującą szczerością, bardzo powściągliwie. Do dziś mam przed oczyma scenę rozmowy przyjaciół w łodzi płynącej po rzece, widok Deepu w ciemnościach w trzęsącym się autobusie czytającego poezję Sirasa. Przede wszystkim jednak bardzo poruszyła mnie sama osoba Sirasa do bólu prawdziwie przedstawionego nam przez Manoja Bajpayee. Budzi szacunek i współczucie.

 

https://s4.scoopwhoop.com/anj/kjwr/995928541.png

 

Także w scenie, gdy śpiewa o Krysznie,  który skradł mu serce.

 

Problem homoseksualizmu w Indiach przedstawiony poprzez historię tego człowieka przestaje być tematem do dyskusji, a staje się rozmową o godności. Profesor Siras napisał: To w twoim świetle budzi się moje serce" do każdego, kto czuje i rozumie czyjąś samotność

Znalezione obrazy dla zapytania Aligarh imdb

 

i tęsknotę za miłością. Podobnie słowa: O ukochany księżycu, nie bój się świtu, który nas rozdzieli, bo znów się spotkamy, kiedy świat pójdzie spać. W świetle dziennym jestem niewidoczny.

 

 

P.S.

W Indiach prawo karze zachowania wbrew naturze włączając w to homoseksualizm.

W 2009 sąd najwyższy Delhi zalegalizował homoseksualizm, ale sąd Allahabadu nie. W 2013  sąd znów uznał homoseksualizm za nielegalny.