Sloneczniki

Liberal Arts (USA 2012)

Liberal Arts (USA 2012)

17-02-2013
- szelest kartek: oddech samotności
Reżyseria: Josh Radnor
Scenariusz:
Josh Radnor
Gatunek: komediodramat
Język: angielski
Produkcja: USA
Premiera:2012
IMDb 6.7/10






 W tej autorskiej historii (Josh Radnor w potrójhnej roli - reżysera, scenarzysty i odtwórcy głównej)


odnajduję to, co jest moją pasją: książki i relacje między ludźmi. Te pierwsze przesłaniają bohaterowi ludzi, możliwość wejścia z nimi w więzi, wpuszczenia ich do swego serca.


Bliskie mi jest doświadczenie życia z książką w ręce.


W moim plecaczku zawsze mam ich przy sobie kilka (skąd mam wiedzieć, na którą będę akurat miała ochotę?). W domu właśnie dobudowano mi półki na kolejne książki. Znajome są mi przestrzenie wielu bibliotek w różnych miastach.  Taki jest też bohater tej historii. Ale on ponadto zanurzony w fikcję (i prawdę) literatury odpuścił sobie własne życie. Spotykamy go w chwili, gdy cofnąwszy się do  czasu,  gdy jeszcze miał przed sobą ożywiające go nadzieje na przyszłość, w miejsce, gdzie studiował w Ohio dopuszcza większą otwartość serca. Spotyka się tam z kilkoma osobami i te spotkania zmieniają jego życie:
 z 16 lat od niego młodszą, zakochaną w nim studentką Zibby (Elisabeth Olsen),



z Natem (Zac Efron), młodszym o pokolenie przewodnikiem duchowym po świecie uczuć, z młodziutkim Beanem (John Magaro), który jak Jessie kiedyś wybrał literaturę, utonąwszy w niej aż po autodestrukcję,


z prof. Judith Fairfield (Allison Janey), konfrontującą go z rozdźwiękiem między pięknem wykładanej literatury a brzydotą prowadzonego życia i z profesorem  Peterem Hobergh (Richard Jenkins), który pomaga bohaterowi zaakceptować swój wiek i swoje miejsce w życiu.



Ten film (nawet jeśli rozgrywa się tylko w świecie czytelników) ujął mnie naturalnością gry aktorskiej, przyjemnym kierunkiem: ku zmianie na lepsze i zabawnymi dialogami, czasem najeżonymi sentencjami:
- o literaturze: celem jej jest walka z samotnością
- o tęsknocie za utrzymaniem niedojrzałości: nikt nie czuje się jak dorosły - to jest brudny sekret ludzkości
- o starości: Myślę, że starość jest całkiem dobra. Idziesz tam, gdzie cię kopną.
-  o przemianie: Wewnątrz gąsienicy pojawiają się urojone komórki i mówią: zaszalej, gąsienico. Wkrótce zostaniesz motylem. Inne atakują je: spadajcie, urojone komórki. Lubimy siebie jako gąsienicę.

Cytat z Blake'a:
Mock on. Mock on. This all in vain. You throw the sand against the wind, and the wind blows it back again.


(William Blake (1757 – 1827), poeta i malarz,
obraz "The Body of Abel Found by Adam and Eve" na Webmuseum, Paryż