Sloneczniki

Yatra (Indie 2006 - hindi)

Yatra (Indie 2006 - hindi)

15-12-2017
- podróż życia

Przeniesiony tu z blogu Zahry (valley-of-dance) jej  post  z 6 sierpnia  2008;  w związku z zamknięciem blogów przed onet w styczniu 2018 - w 10 lecie istnienia blogu Zahry.

Obsada:           Rekha, Nana Patekar, Nakul Vaid,
                        Anandi Ghose, Romit Raj
Reżyseria:        Goutam Ghose
Producent:       Agnidev Chatterjee, Bipin Vohra        
Czas trwania:  125 min

2006

  

Życie to nieustanna podróż, której towarzyszą niezliczone niespodzianki. Nie możemy przewidzieć naszej przyszłości, co przekłada się na niepewność i lęk przed nieznanym. Przeszłość natomiast, ta którą chcemy wymazać z pamięci, nie daje nam spokoju. Snuje się za nami jak cień. I nie ma przed nią  ucieczki.
Yatra to historia o powieściopisarzu Dashrath’cie Jogelekar (Nana Patekar) i jego muzie, kurtyzanie Lajvanti (Rekha).
Tym samym Gautam Ghose w niebywały sposób odtwarza tak nieśmiertelną już rolę Rekhi z Umrao Jaan. Mimo, że upłynęło już wiele lat od tej kreacji, a aktorka wygląda bardziej demonicznie, niż uwodzicielsko, nadal zachwyca swoim wdziękiem, stylem i charyzmą.
Obraz ten przykuwa uwagę nie tyle co pod względem oprawy wizualnej czy muzycznej, ale ze względu na jego treść i głębię.

  

Mamy oto głównego bohatera, Dashrath’a Jogelekar’a, który właśnie otrzymał nominację do literackiej nagrody za powieść „Janaza”. Podczas podróży do Delhi, poznaje młodego studenta-reżysera, który nie tylko jest zafascynowany jakże głęboką powieścią, ale także jej zekranizowaniem. Zadaje pisarzowi wiele pytań odnośnie powieści oraz jej powiązań z osobistym życiem pisarza. W ten sposób dowiadujemy się, że  powieść Janaza to nic innego jak wspomnienie autora balansujące między fikcją a prawdą o pięknej, enigmatycznej i jakże tajemniczej Lajwanti, której Dashrath powierzył swoje serce.

  

Po ceremonii rozdania nagród Deshranth zamiast do domu, wraca do Mehndi Gali, gdzie pozostawił przed laty Lajwanti jako młodą dziewczynę, a zastał jako Miss Lisa, która teraz jest panią swego losu i zarabia na życie występując dla spragnionych rozrywki mężczyzn.
Dashrath, ponownie zatraca się w ukochanej, zapominając o rodzinie, która z utęsknieniem oczekiwała jego powrotu z Delhi. W jej tańcu i śpiewie pragnie zaznać spokoju, którego tak dawno potrzebował i dać ujścia swojemu żalu, nostalgii i pragnieniu…

  

Yatra skupia w sobie pełne pokłady uczuć bohaterów, których odtwórcami są tak stalowi aktorzy jak Nana Patekar, Raima Sen i Rekha.
Film ten należy do kina offowego. Niewątpliwie jakby spojrzeć na niego z dystansem, jest prostą historią o miłości. Gdyby jednak wgłębić się w jego treść, jest „targowiskiem” ludzkich emocji i zachowań, które mają na celu wywołanie u widza głębszych refleksji i przemyśleń. To czy spełnia swoją rolę, każdy z Was oceni już indywidualnie.
Na koniec dodam, że Gautham Ghose dostał nagrodę National Awards 2008 za najlepsze zdjęcia do Yatra.
Reżyserowi szczerze gratuluję, a Was zachęcam do odbycia tej jakże  nostalgicznej podróży.

NAPISY

 

MUZYKA

01 – Asha Bhonsle – Jaam E Mohabbat
02 – Udit Narayan & Alka Yagnik – Aap To Mere Hi Khwabon Mein
03 – Talat Aziz – Saaz E Dil Nagma E Jaan
04 – Asha Bhonsle – Madhur Madhur
05 – Jojo – Kabhi Aar Kabhi Paar
06 – Shuvra Guha – Tadpe Bin Baalam (Dadra)
07 – Ustad Rashid Khan – Garaje Ghata
08 – Keya Acharya – Panchhi Pinjre Se
09 – Shuvra Guha – Dareja Dareja (Bhairon Thumri)
10 – Ustad Rashid Khan – Biya Biya (Tarana)
11 – Shuvra Guha – More Ankhiyan Bhool Gayi (Pilu Thumri)
12 – Shuvra Guha & Aditi Bhattacharya – Jaoji Na Karo (Mishra Khamaj)