Sloneczniki

Sarbjit (Indie 2016 - język hindi)

Sarbjit (Indie 2016 - język hindi)

25-11-2017
- jest bratem każdego z was
Reż. Omung Kumar (Mary Kom), scenograf (Black, Saavariya, Chameli, Fida, Jhankaar Beats, Shabd)
2016
język hindi
3 nominacje za role - 1 Aishvarya Rai Bachchan, 2 - Richa Chadha
IMDb 7.3/10

https://saminaik.files.wordpress.com/2017/01/cff6easwqaexdfu.jpg

"Sarbjit" opowiada prawdziwą historię. Przedstawiony tu los skrzywdzonego człowieka, który daremnie oczekuje na sprawiedliwość, wiąże się z problemem relacji indyjsko-pakistańskich. Siedemdziesiąt lat temu z właśnie uwalniającego się od brytyjskiej kolonizacji subkontynentu indyjskiego wyodrębniono  nowe muzułmańskie państwo Pakistan. Narodziło się ono w  strachu exodusu i krwi pogromów.  Na wschodzie Indii podzielono Bengal, na zachodzie Pendżab tworząc Pakistan Wschodni i Zachodni. W 1971 roku Pakistan Wschodni stał się niezależnym państwem Bangladesz.  Ta historia dotyczy Pakistanu, państwa, które na przestrzeni 2912 kilometrów graniczy z zachodnimi Indiami. Cztery wojny w ciągu siedemdziesięciu lat pokazują na dramatyzm bratobójczych relacji. Pełnych lęku, wrogości i podejrzliwości. Ich ofiarą stał się tytułowy Sarbjit. Prawdziwa postać, prawdziwa historia.

http://media2.intoday.in/indiatoday/images/stories/sarabjit-singh_660_042613081500.jpg
Pewna nocna popijawa z kumplami kończy się dla niego tragicznie. Podczas powrotu do domu odurzony alkoholem Sarbjit nie zauważa, że przekracza nie ogrodzoną jeszcze wówczas  drucianą siatką granicę z Pakistanem.  Z rana śpiącego na trawie mężczyznę  budzą krzyki patrolu przekonanego, że  złapano indyjskiego szpiega.  Już w pakistańskim więzieniu Sarbjita wzięto za kogoś innego. Przypisano mu winę za atak terrorystyczny, podczas którego zginęli ludzie. Zostaje skazany na śmierć.  Gdy wieść o jego losie dociera do rodziny  uwolnieniem Sarbjita zaczyna z pełnym oddaniem zajmować się jego siostra Dalbir Kaur (Aishvarya Rai Bachchan)...

Realistycznie pokazana historia  z przejmująco powściągliwą Richą Chadha w roli żony Sarbjita Sukhpreet Kaur

http://i.ndtvimg.com/i/2016-05/richa-chadha_640x480_61464173639.jpg

 i z chwilami zbyt histeryczną w reakcjach Aishvarya Rai- Bachchan w roli siostry bohatera.

http://dc-cdn.s3-ap-southeast-1.amazonaws.com/dc-Cover-3120prku0ajjgeoj81qgn4ae26-20160505143329.Medi.jpeg

Randeep Hooda to aktor, po którym nie spodziewam się zbyt wiele, tu jednak w roli tytułowego bohatera nie drażnił mnie.

http://ste.india.com/sites/default/files/2016/05/05/485233-randeep-sarbjit.jpg

Autorem filmu jest Omung Kumar

http://jagranfilmfestival.co.in/wp-content/uploads/2016/06/Omung-Kumar1.jpg
scenograf takich filmów, jak Black, Saavariya, Chameli, Fida, Jhankaar Beats, Shabd.

Dwudziestosiedmioletniego Sarbjita Singha,  skazano w Paksitanie w 1991 roku na karę śmierci. Mijały lata zabiegów o odzysaknie jego prawdziwego imienia. Skutecznych. Sarbjitowi z pomocą  siostry zwrócono jego tożsamość, niemniej siedemnaście lat po ogłoszeniu wyroku pakistańscy studenci maszerowali na demostracjach domagających się wolności dla niego. Zmieniały się rządy w obu krajach, Pakistan domagał się wymiany Sarbjita Singha na Afzala Guru, terrorystę powieszonego potem w Indiach za atak na parlament indyjski. Sarbjit gnił w więzieniu dwadzieścia dwa lata. Jego ciało niszczało. W swojej pendżabskiej wiosce był on dumnym ze swej siły i energii zapaśnikiem. Gdy jego siostra po raz pierwszy spotkała się z nim wreszcie w pakistańskim więzieniu, okazało się, że stracił 70% swojej wagi, ciało miał pokryte ranami, w infekcjach, poczerniałe paznokcie  i zęby. Nigdy nie zapomnę jego spojrzenia, wspomina jego siostra ze łzami.
Historia zakończyła się po dwudziestu dwóch latach. W 2013 roku. Ostatnim życzeniem Sarbjita skierowanym do rządu Indii była prośba o wypuszczenie z indyjskiego więzienia pakistańskiego chorego na polio jedenastolatka, który zgubił się rodzinie na dworcu w Delhi.

http://originmedia0.mensxp.com/media/content/2016/May/the-gut-wrenching-story-of-sarabjit-singh-an-indian-lsquo-spy-rsquo-who-was-murdered-in-a-pakistani-jail3-1463665748_350x163.jpg