Sloneczniki

Airlift (Indie 2016 - hindi)

Airlift (Indie 2016 - hindi)

11-09-2016
-  gdy gastarbeiter staje się uchodźcą

Reż. Raja Menon (Baraah Aana)
hindi język
2016
IMDb 8.4/10
thriller wojenny"Airlift" odwołuje się do historii, która zdarzyła się naprawdę. Nawet jeśli żaden z bohaterów nie miał twarzy Akshaya Kumara, to historia, którą on tu pod dyktando reżysera Raji Menona

nam tu przedstawia, przytrafiła się 150 tysiącom Indusów uwięzionych w chwili ataku Iraku w Kuwejcie. Jest rok 1990. Irak pod rządami Saddama Husajna napada na Kuwejt. Zaczynają się mordy, grabieże, płoną szyby naftowe. Indusi, których nie mała ilość (obecnie miliony) szuka dostatku decydując się na pracę nad Zatoką Perską, zostają zaskoczeni. Miejsce, które było źródłem bogactwa teraz stanowi zagrożenie.

 Głodem, utratą życia.
 


W tych warunkach bohater opowieści, Ranjit Katiyal (Akshay Kumar), człowiek, który kierując się  w życiu pragnieniem zysku potrafi do niego dążyć nawet kosztem przyjaciół, mężczyzna przeżywający kryzys w małżeństwie odnajduje  w sobie siły do zorganizowania najpierw obozu uchodźców dla Indusów, a lotem ich exodusu przez pustynię do Jordanii, skąd 170 tysięcy Indusów zostaje przetransportowanych samolotami do Ojczyzny.
Dobrze mi się oglądało. Ciekawiły mnie same fakty (przy okazji pobuszowałam wokół inwazji Iraku na Kuwejt, poszukałam życiorysów Matthuny'ego Mathewsa i Harbajana Singha Vedi - odpowiedzialnych za wydostanie Indusów ze strefy wojennej Kuwejtu), przekonywała rola  niekojarzonego dotychczas przeze mnie  poważnie Akshaya Kumara,cieszył motyw przemiany bohatera i realistyczny sposób przedstawienia nieznanych mi wydarzeń. Nawet patetyczno-patriotyczne sceny zniosłam bez bólu.

P.S. Wikipedia wspomina o rekordzie Guinessa - największej w świecie ewakuacji obywateli - 170 tysięcy Indusów przewiezionych samolotami cywilnymi.PIOSENKI (odniesienia na YT)
No.

 TitleLyricsMusicSinger(s)Length
1. "Soch Na Sake"   Kumaar
Amaal Mallik
Arijit Singh, Tulsi Kumar, Amaal Mallik
04:40
2. "Dil Cheez Tujhe Dedi"   Kumaar
Ankit Tiwari
Ankit Tiwari, Arijit Singh
04:31
3. "Mera Nachan Nu"   Kumaar
Amaal Mallik
Brijesh Shandilya, Divya Kumar, Amaal Mallik
03:42
4. "Tu Bhoola Jise"   Kumaar
Amaal Mallik
K.K.
04:31
5. "Soch Na Sake (Solo Version)"   Kumaar
Amaal Mallik
Arijit Singh
04:41
Total length:
22:14[45]