Sloneczniki

Dil Dhadakne Do (Indie 2015 - hindi)

Dil Dhadakne Do (Indie 2015 - hindi)

15-05-2016
- pies w roli chóru greckiego
Reż. Zoya Akhtar (Luck By Chance, Zindagi Na Milegi Dobara, Bombay Talkies)
ang. tytuł: Let the Heart Beat (Pozwól sercu bić)
2015
hindi
IMDb 6.8/10


Kamal Mehra (Anil Kapoor)i  jego żona Neelu  (Shefali Shah) na zewnątrz sprawiają wrażenie szczęśliwych, w rzeczywistości ona czuje się zraniona jego zdradami, a on na każdym kroku podkreśla jej nieatrakcyjność. Swiadkiem ich kłótni przy obiedzie jest ich syn Kabir (Ranveer Singh). Ulubieniec  rozpieszczającej go matki. W oczach ojca  nieudacznik, którego ten na próżno chce wdrożyć w sprawy rodzinnego biznesu. Ich córka -  bardzo związana z bratem - Ayesha  (Priyanka Chopra) dużo bardziej nadawałaby się na kogoś, kto odziedziczy po ojcu zarząd firmą, ale wydano ją zgodnie z oczekiwaniami rodziców - a wbrew jej miłości do kogoś innego - za mąż za maminsynka Manava (Rahul Bose). Ayesha ucieka od pustki swego małżeństwa w pracę. Sprzedawszy swoją biżuterię założyła ona własną, cieszącą się sukcesem firmę podróżniczą.

W związku z trzydziestą rocznicą ślubu Kamala i Neelu, zapraszają oni rodzinę i przyjaciół na rejs statkiem po Morzu Sródziemnym. Liczą, że rejs ten pomoże im rozwiązać trudną sytuację finansową firmy. Mają nadzieję, że Kabir zaangażuje się uczuciowo wobec Noorie, porzuconej właśnie córki człowieka, który mógłby kupić akcje firmy zapewniając jej wiarygodność. Na statku i podczas  wyprawna ląd w Stambule i w innych portach rzeczywiście niejedno serce zostaje dotknięte miłością, ale wbrew nadziejom rodziców Kabir zakochuje się w muzułmańskiej tancerce (Anushka Sharma), zabawiającej gości na statku,
Noorie zakochuje się w synu wrogów swojej rodziny Ranie, a Ayesha spotyka swoją młodzieńczą miłość korespondenta wojennego Sunny'ego Gilla (Farhan Akhtar)...Opowieść ze świata bogaczy indyjskich. Skłócona rodzina widziana oczyma psa.
On jak chór grecki komentuje relacje bohaterów dziwując się ich zaburzonej komunikacji i urzeczywistnianej wizji miłości bez wolności, szczególnie w relacjach przytłoczonych oczekiwaniami rodziców ich dorosłych dzieci.Z przyjemnością zobaczyłam, a to w łaźni tureckiej, a to na tle Stambułu tyle znajomych twarzy - przede wszystkim bardzo prawdziwych w przedstawianych przeżyciach Shafeli Shah i Anila Kapoora, ale i Priyankę Choprę, Rahula Bose i  Anushkę Sharmę w parze z szarżującym zbytnio Ranveerem Singhem. Nie mogło też w filmie Zoyi Akhtarzabraknąć Farhana Akhtara, który za sprawą debiutu w jej Luck By Chance przestał być reżyserem i został aktorem.Dobrze się  czułam w atmosferze statku pływającego po Morzu Sródziemnym, wspominając kilka corocznych rejsów, które odbyłam kiedyś w podobnym klimacie.

Wielkomiejskie Indie stawiają tu otwarcie na samodzielność kobiety, a co za tym idzie na rozwód i antykoncepcję. Dzieci  otrzymują wsparcie rodziców w wyborze zgodnie ze swoim sercem, choćby  muzułmanki o niższym statusie społecznym, a wszystkie żale i spory kończy myśl psa: mówią, że lampart nie może zmienić swoich cętek, ale ludzie mogą się zmienić. Ku zgodzie, oczywiście.
Obejrzałam z uśmiechem, chwilami znużona, zapomnę szybko.


CYTAT:

Gdyby Shahdźahan był praktyczny, kto wybudowałby Taj Mahal?


PIOSENKI:
- Gallan Goodiyaan
- Dil Dhadakne Do
- Girls Like to Swing
- Pehli Baar
- Phir Bhi Yeh Zindagi