Sloneczniki

Ukochany syn - Shilpi Somaya Gowda

Ukochany syn - Shilpi Somaya Gowda

06-05-2016Sentymentalizm takich tytułów jak "Sekretna córka"  czy "Ukochany syn" odrzuca mnie. Także fakt iż przeczytawszy i opisawszy "Sekretną córkę" dziś już nic z niej nie pamiętam. Mimo to przeczytałam książkę jednym tchem.
Shilpa Somaya Gowda, wychowana w rodzinie emigrantów z Bombaju w Toronto, dziś mieszkanka Kalifornii zna  zarówno perspektywę Indusów w Ameryce, jak i tych, którzy żyją w Indiach. Wyjazd głównego bohatera na staż w szpitalu amerykańskim daje okazję do przeplatania w książce rozdziałów, w których akcja rozgrywa się w Panchanagar,rodzinnej gudżarackiej wiosce Anila z rozdziałami,w których opisano, jak bohater próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w tajemnicy przed rodzicami próbując budować związek z białą Amerykanką, przyjaźniąc się z Indusami z różnych stron Indii, doświadczając dyskryminacji,
ale też  z fascynacją odkrywając możliwości poznawania tajników kardiologii w Ameryce, z bólem przeżywając śmierć swego pierwszego pacjenta.
Tematem książki jest rozdarcie między dwoma światy, zmaganie się z oczekiwaniami rodziców. Oddzielenie związane z wyjazdem da bohaterowi siłę do walki o spełnienie swych pragnień, której zabrakło mu do obrony młodzieńczej miłości do Leeny. Rozdzieleni różnicami statusu społecznego bohaterowie przeżywają życie oddzielnie. Anil doskonaląc się w Ameryce jako lekarz, Leena wydana za mąż za mężczyznę, który potrzebuje tylko jej ciała i ciężkiej pracy w gospodarstwie. W losie Leeny pokazano indyjski problem szantażu karalnym prawnie posagiem i związanymi z tym podpaleniami żon.W książce też temat głowy rodu, która odgrywa w wiosce dziedziczoną  rolę osoby rozsadzającej spory rodzinne i sąsiedzkie.
Obserwując życie bohaterów możemy zwrócić uwagę na różne indyjskie obrazki:
- wyjeżdżającego  na studia Anila odprowadza 36 osób, odprawia się pudżę ku czci usuwającego przeszkody w podróży Ganeśa,Anil boso pod girlandą aksamitek przekracza próg domu po symbolicznym wzorze namalowanym na ziemi 
- w bagażach podróżujących do Ameryki Indusów tulsi

http://healthimpactnews.com/wp-content/uploads/sites/2/2013/10/tulsi-Holy-basil-flowers-leaves.jpg

i kurkuma, używana codziennie zapewnia zdrowie
- Anila wizja Boga ("Dostrzegał niszczycielską dłoń Sziwy w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Gudźarat,

http://3.bp.blogspot.com/_iaS_BPSouHk/Sjc1Ki8n3tI/AAAAAAAAAH0/2v3iQ2t7JT4/s320/g03.jpg

 czy w powolnym konaniu toczonego chorobą ciała.")
- prawo indyjskie każe zarówno przyjmującego jak i dającego posag
- rosnąca ilość chorób typu zespół cieśni nadgarstka ( choroba tych, co zbyt długo przy monotonii działań przy komputerze) -  znakiem rosnącego skomputeryzowania Bangalore
- portfolio i ogłoszenia w prasie w ramach aranżowania małżeństw


 

- jak smakują słodycze boondi ladoo, pistacjowe barfi
- odurzające bhang lassi pite w Holi- odraza kogoś korzystającego z latryny poza domem do toalety w domu
- "z uśmiechem ciepły olej kokosowy ścieramy w zmęczone stopy męża"
- żart znienawidzonego przez Leenę męża Girisha: największą zaletą małżeństwa z trędowatą kobietą - usta jej się nie zamykają tylko dlatego, że dawno odpadły
- lekcja udzielona Anilowi podczas gry w wynalezione w VII wieku w Indiach szachy "nie możesz cofnąć ruchu, ani w szachach, ani w życiu"
- ręczne lepienie garnków,  - "Za sprawą wody glina pozostaje niczym małe dziecko, podczas gdy słońce zamienia ją w starca".

http://i.ytimg.com/vi/acr9XRCgNps/maxresdefault.jpg

- Leena o glinianych naczyniach "Glina wszytko pamięta. a żar ognia pomaga jej tylko utrwalić wspomnienie każdej z takich ran. To zawsze najsłabszy punkt, miejsce, w którym powstało pęknięcie"
- ulubione przysłowie ojca Anila: " Bandar kya jaane adark ka swaad" (Skąd małpa ma wiedzieć, jak smakuje imbir?)
- drzewa, którym nadano imiona - kaleka, paw, słoń, karzeł, pod jednym z nich Anil w dzieciństwie pokonywał jąkanie czytając na głos "Autobiografię" Gandhiego
- niedorzeczność chronienia się od monsunu parasolem- picie w Indiach  gorącej herbaty, by się ochłodzić; herbata doprowadzona do gwałtownego wrzenia przez minutę przed podaniem; Herbata do wody i mleka: utarty imbir, listki mięty, goździki, cynamon, kardamon.- przed rozsądzaniem sporu we wspólnocie oczyszczająca kąpiel i pudża; u podłoża sporów stare urazy (żal, że brat w dzieciństwie kogoś nie bronił, że synowa 20 lat temu nie uszanowała wystawnym przyjęciem)- "W sercach skłóconych ludzi pozostawało dość miłości, by doprowadzić do pojednania"
- indyjscy doradcy: astrolog, ayurwedyjski lekarz, vastushastra, który doradza, jak budować dom zgodnie z energią kosmosu- lista wdzięczności u indyjskich pacjentów Anila (Bogu i leczącemu)
- Ponad 1000 gości na ślub zaproszenia z podobizną Ganeśa, Pana dobrego początku, przywoływane go podczas ślubów
-  "Intencje leżące u podstaw ofiarowania pannie młodej posagu były jak najlepsze, bo miały zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne dziewcząt u progu małżeńskiego życia" niestety idee wykrzywiono praktyką -  czyniąc normą  odbieranie kobiecie własności przez rodzinę męża.


Koniec to miłosny happy end,  trzy pary krążą wokół ognia przysięgając sobie wierność małżeńską.

CYTAT:

"Uświadomił sobie z całą wyrazistością, jak wiele musiał pozostawić w ojczyźnie, całą tę bujność Indii, która podczas pobytu  w rodzinnej wiosce na nowo zaczęła wdzierać się w jego duszę."