Sloneczniki

Cichy Don (Rosja 2015)

Cichy Don (Rosja 2015)

20-04-2016
- rozdarcie Kozaków
Reż. Siergej Ursuliak (Likwidacja, Isajew, Wypracowanie na temat zwycięstwa)
na motywach powieści Michaiła Szołochowa Cichy Don
2015
rosyjski

trailer

Cichy Don 2015 na YT po rosyjsku

Na rosyjskich forach z dużym zachwytem mówi się o adaptacji "Cichego Domu" z roku 1958,  w reżyserii Gierasimowa. Ja jednak obejrzawszy nieprawdziwy "Cichy Doń" Bondarczuka, ze względu na Siergieja Ursuliuka, twórcę Likwidacji i Isajewa wybrałam jego wersję z 2015 roku. I nie zawiodłam się. Rozmach obrazów, pięknie filmowana przyroda, dynamika zdarzeń, wyraziste, do bólu szczerze pokazane postaci z rodziny Mielichowych i bratobójcze walki nad Donem, w których Kozacy rozdarci między czerwonych a białych wybijają siebie wzajemnie. Przejmująco pokazano tragedię wojny domowej, w której są tylko przegrani. Po obu stronach.
Patrzyłam z zapartym tchem, porwana, wstrząśnięta, czasem zapłakana. Poruszył mnie los Griszki Mielichowa (zagranego bardzo szczerze przez  Jewgienija  Tkaczuka), Kozaka rozdartego i w wojnie i w miłości. Między czerwonych
 a białych,między Aksienię, a żonę Natalię.Wzruszona patrzyłam na scenę pożegnania braci niepewnych, czy nie staną z szablami naprzeciwko siebie.Znów podstawowe tematy: miłość,zdrada, samobójstwo, aborcja, śmierć, zemsta. Ale i piękno więzi małżeńskiej, ojcowsko-synowskiej (Sergiej Makowiecki niezwykły w roli ojca Griszy, Pantaleja).Z mocą obrazów upadającego świata kozackiego z lat 1912-22. I upadku białej Rosji ( obok Zagłady imperium, Rasputina, Grigorija R. i Cichego Donu 2006 i Białej Gwardii, Dawno temu w Odessie)
 Od razu zaczęłam szukać w internecie ksiązki i znalazłam audiobook po rosyjsku:

 

 


PIOSENKI z filmu:

Nie dla mnie (Не для меня придет весна)
Czarny kruk (Чёрный ворон - друг ты мой залётный.)


Kiedy byliśmy na wojnie (Когда мы были на войне) z Cichego Donu z 1958 roku (scena ataku Kozaków)

Kiedy byliśmy na wojnie (kozacka kołysanka - КОГДА МЫ БЫЛИ НА ВОЙНЕ) z filmu 

Баязет - o wojnie rosyjsko-tureckiej z końca XIX wieku, serial z 2003 roku