Sloneczniki

Wazir (Indie 2016 - hindi)

Wazir (Indie 2016 - hindi)

18-04-2016
 - gdy pionek przejmuje grę w szachy
Reż. Bejoy Nambiar ( Shaitan, David)
Prod.   i scen. Vidhu Vinod Chopra, Abhijat Joshi
tłum. Wezyr, Hetman
2016
hindi
Ruhaana (Aditi Rao Hydari) i Daanish (Farhan Akhtar) poznają się podczas aranżowania małżeństwa zorganizowanego  przez rodziców. Mimo to łączy ich gorąca miłość.Szczęśliwi wychowują córeczkę. Do kryzysu dochodzi, gdy Daanish Ali , oficer brygady antyterrorystycznej rusza w pościg za terrorystą. Podczas pościgu dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie czteroletnia córeczka Daanisha. Rozżalona Ruhaana nie chce rozmawiać z mężem, odchodzi do domu swoich rodziców. Przed samobójstwem powstrzymuje Daanisha pandit Omkarnath Dhar (Amitabh Bachchan).  Wciąga go do zajęć swojej szkółki szachów dla dzieci, rozmawia z nim powalając się zmierzyć z przeżywaną tragedią, pomaga mu godzić się z zoną,
opowiada o córce straconej zaledwie rok temu. Pandit nie wierzy, by dziewczyna zginęła w domu znanego polityka Yazaada Qureshi (Manav Kaul) przypadkowo. Podejrzewa zabójstwa i jako beznogi  inwalida, liczy na to, że Daanush pomoże mu w tym, by sprawiedliwości stała się zadość.....Bejoya Nambiara znam z dwóch filmów
 - z filmu  Shaitan  pokazującego w postaciach młodych ludzi zabawy upadek  tradycyjnych wartości w Mumbaju
-  i z Davida - historii  trzech losów ludzi o imieniu David, historii  na Goa, w Mumbaju i Londynie zanurzonych w przemocy, opowieści o ludziach dręczonych nieszczęśliwą miłością.

W tym filmie  znów dużo niepokoju, ale i  jasno rozwinięta intryga z zaskakującym zwrotem akcji, motywy terroryzmu muzułmańskiego, polityków-przestępców i Kaszmiru, a w związku z nim  cień wygnanych panditów hinduskich.

W centrum zainteresowania ustawiono relację  między dwoma mężczyznami, którzy stracili córki. Ich przyjaźń rozpoczyna się od gry w szachy i ta wynaleziona w Indiach w VI wieku gra odgrywa w tej historii znacząca rolę. W duchu gry w szachy jawi nam się z czasem cała historia, a w niej tajemnica pionkai tytułowego wezyra znanego u nas w szachach jako hetman.

W filmie główne role przyjaciół w nieszczęściu grają Amitabh Bachchan i Farhan Akhtar. W mniejszych rolach można zoabzcyć Neil Nitina Mukesha i Johna Abrahama.Wciągnęłam się w intrygę.