Sloneczniki

Finding Fanny (Indie 2014 - hindi)

Finding Fanny (Indie 2014 - hindi)

10-04-2016
 - szukać, nie czekać
Reż. Homi Adajania (Coctail, Being Cyrus)
IMDb 5/9/10
2014
hindi

 

 

Poznajmy bohaterów tej opowieści drogi. Rodem z Goa.


Ferdie (Naseeruddin Shah), rozśpiewany w chórze kościelnym  naczelnik poczty znajduje na progu domu swój własny list.

46 lat temu poprosił w nim o rękę  pewną Stefanie. Milczenie przyjął za odmowę. Żyjąc samotnie. Wierny swej jedynej miłości. Teraz rozpacza zrozumiawszy, że Stefanie nigdy nie dowiedziała się o jego uczuciach. Współczując mu młodziutka Angie, która owdowiała w dniu ślubu,

organizuje podróż w poszukiwaniu ukochanej Ferdiego. O pomoc prosi Savio Da Gama (Arjun Kapoor), przyjaciela, który na na wieść o jej ślubie opuścił na kilka lat rodzinne miasteczko wyjeżdżając do Bombaju.


Ruszają zdezelowanym autem wraz z jego właścicielem, ekscentrycznym malarzem (Pankaj Kapur)

i jego muzą, teś

ciową Angie, Rosie Eucharistica (Dimple Kapadia)...

 

Lubię filmy drogi, cieszy mnie przebywanie w obrazach Goa,

wśród bieli kościołów,

na szosach wysadzanych palmami,

mijanie ruin budowanych  tuż nad brzegiem morza fortów kolonialnych.

Ciekawi widok barwnych procesji chrześcijańskich i korowodów  pogrzebowych idących drogą. Ucieszyła mnie obietnica ujrzenia w filmie Naseeruddina Shaha, Pankaja Kapura i Dimple Kapadia. Swieżość i młodość mieli zapewniać Arjun Kapoor i Deepika Padukone.  Mimo to "Finding Fajny" mnie znudziła. Nie wybredne żarty, absurd ledwie zauważonych śmierci i przewidywalność zdarzeń w duchu: droga pomoże ci odnaleźć siebie i swoją miłość.

Mój towarzysz wysiadł z tego auta już po pół godzinie seansu, ja dotrwałam do końca skacząc, przyśpieszając i żałując, że nie wybrałam innego filmu. Dobrze się jednak czułam w muzyce, które jest tłem, może w porównaniu z "The big Short", którego ścieżka dźwiękowa tak mnie zaniepokoiła, że dałam się skusić na muzykę "Finding Fanny".