Sloneczniki

Terytorium (Rosja 2014)

Terytorium (Rosja 2014)

22-03-2016
- w imię nieznanego
Reż. Aleksander Mielnik (Nowa ziemia)
wg powieści Olega Kubajewa ( w oparciu o fakty na temat odkrycia ogromnych pokładów złota na północnym wschodzie Rosji)
rosyjski
2014
ТерриторияCel podróży, który sobie wyznaczam to Indie. Po nich myślami włóczę się, wspominając, planując. Ale są jeszcze dwa miejsca, na które chciałabym, aby wystarczyło mi czasu i pieniędzy. Izrael z Palestyną i... Rosja. Ostatnio już rzuciliśmy sobie hasło: Syberia. "Terytorium" budzi właśnie tęsknotę za wschodem,
ale i za północą tak daleką, że aż polarną.Jesteśmy w rejonie Magadanu. W najdalej na północ wysuniętej miejscowości Piewek.  W roku 1960.Krajobrazy tego filmu porażają, surowość życia wstrząsa. To miejsce, gdzie można żyć żarliwie.W imię nieznanego.Jednocześnie w poczuciu ogromnej prostoty.Nie zamarznąć,nie przeziębić się samotnie pokonując rzekę,a jeśli już,  to trafić na kogoś, bez kogo się umrze. Nie połamać sobie nóg na nartach, a jeśli już to znów moc liczyć na czyjeś sanie, na czyjeś samozaparcie. Dokonać właściwego wyboru. Znalazłszy złoto, nie postawić na chciwość.  Z godnością przeżyć największą stratę jak  bohater grany przez Jegora Bierojewa.W miejscu, gdzie голод, грязь, мат и есть  иногда нет (głód, brud, przekleństwa i czasem nie ma co jeść)
 - znaleźć przygodę, żyć na miarę wyzwania.Historia przedstawiona w tym filmie ma swoich bohaterów.Poszukiwaczy złota. Nie dla siebie. Dla kraju, dla Rosji lat 60-ch. Wyraziste postacie, które bardziej widać w działaniach niż słychać w rozmowach. Takich jak inżynier Ilja Czinkow grany przez Konstantyna Ławronienko.Andrieja Gurina, tego od obronnego zgiełku słów gra Jewgienij Cyganow.Ale i  jemu doświadczenia zamkną usta. W pamięć zapada też postać starca Kje (Gierasim Wasiliew),który rzadko spotykanych w głuszy ludzi dzieli na tych, od których pachnie pracą, i których on szanuje i tych, którzy pachną pieniędzmi i tych on żałuje. Aż szkoda, że nas tam nie ma. "так почему тебя не было на тех тракторных санях и не твоё лицо обжигал тот морозный, февральский ветер, где был, чем занимался ты  все эти годы,  довольный ли ты собой?  (dlaczego więc ciebie nie było na tych saniach, dlaczego nie twoją twarz smagał mroźny, lutowy wiatr; gdzie byłeś , czym zajmowałeś się przez te wszystkie  lata,  zadowolony z siebie?