Sloneczniki

Delikatność (2011 - Francja)

Delikatność (2011 - Francja)

16-12-2012
Reżyseria: Stéphane Foenkinos, David Foenkinos
Scenariusz: David Foenkinos
Oryginał:
La Délicatesse
Język: francuski
Premiera: 2011
Po serii filmów skandynawskich mam ochotę od chłodów północy odpocząć w Paryżu. Zaprosił mnie do niego Austriak Michael Haneke swoimi historiami ("Ukryte" i "Miłość"). Szukam go dalej w "Zakochanej na zabój" i omawianej "Delikatności". W tej ostatniej opowieści tak bardzo skupiłam się na relacjach bohaterów, że tło historii pamiętam z dokładnością do Francji.Nathalie (Audrey Tautou) i Francois Kerr (Pio Marmai) wzrastali w tej samej okolicy, ale poznali się dopiero w pewnej kawiarence paryskiej. Niewielu tak umie cieszyć się swoją obecnością, jak oni sobą. Dlatego nagła śmierć FRancoisa odbiera Nathalie pragnienie życia wśród ludzi. Ucieka ona w prace. I właśnie w pracy, po kilku latach pustki, jej życie odmieni się....
Historią czyjegoś ustabilizowanego życia uczuciowego trudno wypełnić półtorej godziny filmu. Musi ją rozbić jakiś dramat - choroba, zdrada, śmierć.  I wtedy już opowieść o szczęśliwej miłości zastępuje mierzenie się z jej stratą.


Jak wrócić do pustego mieszkania? Jak w pamięci widząc ukochaną osobę w każdym miejscu, na którym spocznie oko, konfrontować się ze świadomością, że już jej nie ma? To właśnie przeżywa bohaterka filmu, wiarygodnie zagrana przez często  podobną do siebie, niemniej uroczą Audrey Tautou.

Ale film jest bardziej komedią niż dramatem. Kończy się jedno, robi się miejsce na coś nowego. Rodzeniu się kolejnej więzi w życiu bohaterki


 towarzyszą zabawne sytuacje, pokazane z wyczuciem, z tytułową delikatnością. Szweda, ciapowatego, a jednak zjednującego swoim poczuciem humoru i ciepłem sympatię nie tylko bohaterki gra komik belgijski Francois Damiens.


Lekka w oglądaniu komedia romantyczna braci Foenkinos - Davida i Stephany.


Stephane Foenkinos, Audrey Tautou, Francois Damiens i David Foenkinos