Sloneczniki

Apofiegiej (Rosja 2013)

Apofiegiej (Rosja 2013)

21-02-2016
- uczyniwszy wybór, w każdej chwili wybierać muszę

Apofiegiej Reż. Stanisłąw mitin

wg powieści Jurija Poliakowa "Apofiegiej"
2013

rosyjski
Апофеге́йMłodzi, zakochani i szczęśliwi. Na zawsze razem. Walerij Czistiakow (Danill Strachow) i Nadia Pieczernikowa (Maria Mironowa).


Czy na zawsze? Ich wybory określi czas, w którym żyją. Rosja tzw. czas zastoju, stagnacji, dwadzieścia lat między dojściem do władzy w 1964 roku  Breżniewa, a rokiem 1987, w ktorym rozpoczęto reformę Związku Radzieckiego. Dodając do światowego słownika słowa głasność i pieriestrojka.  Młody historyk Walerij szukając dla siebie miejsca w życiu i  znaczenia w świecie zaczyna wybierać tak, że zapłaci za to utratą miłości Nadii.


Sprzeda się stając się coraz większym konformistą. Robiąc karierę w aparacie partyjnym staje się kimś, kto stopniowo odchodząc od wszystkich swoich wartościwchodzi w samotność skutecznej manipulacji sobą i innymi.
W filmie, w 1992 jeszcze niemożliwym do zrealizowania (powstał w 2013), jesteśmy świadkami utraty niewinności i przemiany kogoś, kto wybrał system zamiast więzi. Takie odchodzenie od młodzieńczego idealizmu w zło Danill Strachow zagrał już w Dzieciach Arbatu .