Sloneczniki

Biedna Nastia (Rosja 2003/4 serial)

Biedna Nastia (Rosja 2003/4 serial)

18-02-2016
- w poszukiwaniu Anastazji


2003-2004
Serial TV kostiumowy dramat historyczny
Бедная Настя
rosyjski
grają: Elena Korikowa, Daniłł Strachow, Jekatierina Klimowa, Anton Makarskij, Anna Tabanina, Olga Ostroumowa, Piotr Krasiłow, Dmitrij Isajew, Aleksiej Osipow

Dla rosyjskich seriali zrobiłam wyjątek od mojej niechęci do seriali. Uważnie sprawdzając, by nie miały więcej niż 10 odcinków, a ten ma tyle odcinków, że gdybym miała je wszystkie obejrzeć (bez przerwy:) straciłabym na to kilka dni swego życia. Ale od czego jest podgląd i możliwość skakania co 4-7 odcinek, 15 -22, 35-59 itd. Nie daje to obrazu całości, ale i on też nie jest konieczny. Co mnie pociągnęło do tego serialu? Ciekawość, czemu cieszy się aż tak wielką popularnością nie tylko w Rosji, ale i w Chinach, Grecji, Ameryce Południowej, na Ukrainie? Owszem. Przede wszystkim jednak to, że akcja jego rozgrywa się w XIX wiecznej Rosji. Pewnej zimy 1839 roku.Minęło 14 lat od powstania dekabrystów.

 

Wybuchło ono po zagadkowej śmierci (a może tylko zniknięciu, by dalej żyć anonimowo poświęcając się życiu duchowemu) cara Aleksandra I. Gdy jego brat książę Konstanty wolał ślub   z polską arystokratką od władzy nad  Rosją, kolejnym kandydatem na cara okazał się Mikołaj I. Jest rok 1839. Przed Mikołajem  I jeszcze sześć lat życia. Za  sześć lat władzę nad Rosją przejmie jego syn Aleksander II.Na razie jednak na Kaukazie trwają wojny z Czeczenami. Żona cara, pruska księżniczka Charlotta Hohenzolern wychowuje dziesięcioro dzieci urodzonych w małżeństwie z carem. Na dworze szykuje się ślub carewicza z kolejną Niemką, księżniczką Marią(co carewiczowi nie przeszkadza w kolejnych romansach).
 Zesłany na Kaukaz jeden z największych rosyjskich poetów, Mikołaj Lermontow,  zginie za dwa lata.  Za dwanaście lat Aleksander, już wówczas car Rosji dokona uwłaszczenia chłopów.  Ta historia jest tłem melodramatycznych losów przedstawionych w serialu, którego bohaterami są prawdziwe postaci z dworu carskiego: car, caryca, carewicz, jego wychowawca poeta Żukowski, szef żandarmów Bekkendorf, a także postacie fikcyjne z trzech powiązanych ze sobą rodzin książąt Dołgorukich, książąt Repninych i rodziny hrabiego Korfa. To między nimi kształtują się liczne i zmienne konfiguracje miłosne, także te przekraczające podział na ludzi wolnych i tych, którzy są czyjąś własnością,zniesioną wkrótce ustawą przeciw pańszczyźnie. W filmie bale maskowe, na których nie rozpoznawszy kogoś za maską można - ryzykując kaźń - wyzwać na pojedynek samego carewicza. Pojedynków tu  nie brakuje.Nawet wśród przyjaciół zakochanych w tej samej kobiecie. Ludzie wędrują do więzień, są zsyłani na Kaukaz, poświęcają się dla przyjaciół ryzykując śmierć, są ofiarami intryg dworskich i policji carskiej. Nie brakuje tu pięknej ruskiej zimy, obrazów XIX-wiecznego Petersburga i pałaców Dołgorukich,czy Korfów. A nawet i wiedźmy


 i oczywiście tytułowego wątku zaginionej po narodzeniu się Anastazji (imię jak  księżniczka Romanowych rzekomo ocalona z egzekucji carskiej rodziny ostatniego cara). Trafi się też tabor cygański i przepowiednia Cyganki, która carewiczowi wróży śmierć w zamachu, tym którego z 30 lat później  dokona na nim  pewien Polak, przekreślając  tą śmiercią czas reform i wzmacniając despotyzm w Rosji.  Bohaterowie są poddawani pokusom zdrady, czasem zdradzają, wybaczają sobie, albo i nie. Sledziłam to na wyrywki, niemniej mając wrażenie, że gdy się godzą,  stają się nudni w swym sentymentalizmie, ciekawsi, gdy nie rozpoznają swoich uczuć,szarpią się ze sobą,męcząc bliskich:) Główny bohater z początku niejednoznaczny,z czasem zbyt pozytywny. Postaci negatywne w sposób nieodwracalnie jednoznaczny.Kilka zaburzonych relacji między ojcem a synem (w tym jedna w rodzinie carskiej), relacje w rodzeństwie zbyt słodkie.Serial trwa tak długo, że pewnego dnia jeden z bohaterów, były pańszczyźniany chłop Nikita dostaje nową twarz. Przez moment miałam wrażenie, że w związku z zaginięciem na krach Zalewu Fińskiego aktora Aleksieja Osipowa,ale okazało się, że do jego śmierci dojdzie dopiero dziesięć lat później. Po prostu znudziło mu się zbyt długo grać w serialu. Jak i mi oglądać:)