Sloneczniki

Czerwone góry (Rosja 2013)

Czerwone góry (Rosja 2013)

29-01-2016
- tyle sił, na ile woli wystarczy
Reż. Игорь Зайцев
rosyjski
serila TV
Красные горы
2013


Władywostok 1919.Po ewakuacji Japończyków kolej na odejście białych. Przegrali i czerwoni wchodzą do miasta.Syn pułkownika Białej Armii, kadet Arkadij Endelbert nie zdążył odpłynąć do Szanghaju. Życie ratuje mu od dziecka utrzymujący się sam Ilja Rogow. Przedstawia go wszystkim jako swego brata Sieriogę. Kłamstwo podtrzymuje nawet pomagajacy od dziecka Iljikiedyś walczący bombami z carską władzą, dziś czekista Arsienij.


Za jego sprawą Ilja (Aleksiej Bardukow) i Arkadij teraz już nazywany Siergiejem (Jewgienij Cyganow) znajdą się w Moskwie, przygotowywani na przyszłą elitę czekistów. Oboje w epoce strachu wzbudzanego przez CZK mają coś do ukrycia z przeszłości. Ilja czas, gdy japoński agent wywiaduadoptował go jako syna, ucząc go na samuraja. Siergiej fakt pochodzenia z rodziny dowódców carskich.Obydwoje zostali kiedyś zdradzeni. Ilję czyjaś zdrada kosztowała   życie japońskiego ojca.Siergiej jeszcze jako Arkadij został zdradzony przez człowieka, któremu ojciec oddał go pod opiekę.


W Moskwie "braci" zaczyna dzielić   miłość do poznanej jeszcze we Władywostoku, córki kozackiego rewolucjonisty  Żeni (Maria Kożewnikowa).Kiedy Żenia wybiera Ilję, Siergiej zaczyna robić karierę jako oficer czekista. Imponując władzą, eleganckim mieszkaniem, służbowym samochodem. Ilja z Żenią mieszkają nadal kątem u ciotki, wychowują syna, dręczeni kłopotami finansowymi, bo Ilja nie odnalazł się w zawodzie czekisty. Trenuje dzieci w walkach wschodnich. Gdy zaczyna się II Wojna Swiatowa, bracia jeszcze raz mają okazję uratować sobie wzajemnie życie, ale ich drogi rozchodzą się. Ilja uciekłszy z niewolibroni ojczyzny, która po sfingowanym procesie o szpiegostwo skazała go na 10 lat obozu, Siergiej wróciwszy do nazwiska Arkadij Engelbert decyduje się założyć mundur oficera Wehrmachtu,by ramię w ramię z Niemcami zwalczać komunistów...

Historia przedstawiona w "Czerwonych górach" (czy tytuł pochodz z motywu malarstwa Rericha, który pojawia sie wtym filmie ?)


obejmuje czas od 1919 do 1942 roku.  Jesteśmy to na wybrzeżu we Władywostoku, w górach Mandżurii, na ulicach Moskwy czy w lasach pod Briańskiem lub w pensjonacie pod Paryżem.
Bohaterowie przez ten czas nie tylko mają czas wyrosnąć, ale i dać się poddać okolicznościom przemieniając się w kogoś coraz dalszego od wartości, w jakich się wychowali. Tak się dzieje z Siergiejem, który mundur białogwardyjskiego kadeta zamienia na mundur czekisty, a potem oficera Wehrmachtu. Zmiany jakie czas i podejmowane decyzje lub cudze intrygi dokonują w Iljii są mnie spektakularne. Ilja to ktoś, kto w każdych okolicznościach próbuje być wierny swoim wartościom. Niemniej i jemu zdarzy się i być z narażeniem życia kradnącym, by przeżyć biezprizornym, wychowankiem japońskiego samuraja, zagonionym przez białych do obrony Władywostoku,  wychowankiem komunistycznego domu dziecka, szkolonym na czekistę, szukającym w górach skradzionego złota białych, skazanym niewinnie przez komunistów na obóz pracy, jeńcem faszystów. Jesteśmy z bohaterami w bardzo różnych miejscach i w różnych okolicznościach, w których możemy usłyszeć o zabójstwie, że to co kiedyś, przed rewolucją  było grzechem teraz uchodzi za bohaterstwo.
Przygody przeżywane przez Ilję, a opowiadane nam przez jego syna to realistyczne, w duchu rozliczenia ze stalinizmem,  to w klimacie przygody lub na pograniczu magii, jak w scenach,gdy szaman ratuje młodziutkiego Ilję z gruźlicy odwołując się do tego co najsilniejsze i najczystsze w nim, więzi z japońskim"ojcem", od którego Ilja słyszy "у воина столько сил, насколько му хватает воли (U wojna stolko sił na skolko mu chwatajet woli)" - wojownik ma tyle sił, na ile mu wystarczy woli.

Przygodowe, bez wyższych ambicji, można zobaczyć, jeśli kogoś interesuje ten czas w Rosji.