Sloneczniki

Rusałka (Rosja 2007)

Rusałka (Rosja 2007)

05-01-2016
- a po co nam ziemia na Marsie?
Reż. Anna Melikjan (Mars, Gwiazda, Pro Liubow)
Zdjęcia: Oleg Kiriczenko
rosyjski
2007
7 nagród (za reżyserię, zdjęcia, za scenariusz, za role - Maria Szalajewa), 9 nominacjiMroczny, poetycki, niemniej realistyczny.Poruszył mnie od pierwszych scen w których widzimy opowiadającą nam tę historię dziewczynkę.


Nieszczęśliwą, zaniedbywaną przez mamę, która wszędzie szuka wszędzie bliskości mężczyzn. Dziewczynka nagle przestaje mówić, jednocześnie zyskując  nadprzyrodzoną moc. To za sprawą jej mocy huragan niszczy nadmorską okolicę i rodzina przeprowadza się do Moskwy. I tu Alisa spotyka kogoś jeszcze bardziej nieszczęśliwego niż ona sama,ratuje mu życie i przywiązuje się do niego. Żarliwą miłością.
To historia czyjegoś bólu i miłości. Czy spełniona? Pewnie tak, jeśli bohaterce udaje się zaintrygować go jeszcze raz w niezwykły, tajemniczy sposób ratując mu życie. A może jednak nie do końca spełniona?
To, co przyciąga uwagę, porusza, budzi ciekawość i współczucie to osoba głównej bohaterki Alisy,zagranej przez Marię Szalajewą, której partneruje bliski mi dzięki roli w Dzieciach Arbatu Jewgienij Cyganow. Warto zobaczyć rosyjskiego kandydata do Oscara,  film ormiańsko-rosyjskiej reżyser Anny Melikjan.