Sloneczniki

Bitwa o Sewastopol (Rosja 2015)

Bitwa o Sewastopol (Rosja 2015)

13-12-2015
- Lady Smierć
Reż. Siergiej mOkrickij (operator, od  2007 reżyser)
tytuł:
Битва за Севастополь ( «Незламна»  ukr.— Несломленная
2015
język rosyjskiNie podobał mi się. Pobrzmiewał fałszem. Z wątkiem wizyty amerykańskiej rosyjskiej pani snajper,która zastrzeliła 309 faszystów,więc wysłano ją, by na mityngach w Ameryce pilnowana przez KGB-owca, przezywana przez prasę Lady Smierć,  przekonywała ludzi do potrzeby otwarcia drugiego frontu w Europie. Jej rozmowy w kuchni z żoną Roosvelta, przeplatana wspomnieniami z frontu w Odessie i Sewastopolu,gdzie bohaterka zabija i zabija u boku kolejnych ukochanych snajperów,a przeżywa dzięki poświęceniu się żydowskiego lekarza z Odessy - wszystko to brzmiało mi fałszywie mimo naturalnej gry Julii Pieriesild w roli snajperki Ludmiły Pawliczenko.Ujmuje prawdziwość postaci kobiety, która walczyła w parze ze snajperem Leonidem Kicenko. Wyniosła swego śmiertelnie rannego narzeczonego spod obstrzału.  Rzeczywisście pomieszkiwała w BViałym Domu na zaproszenie żony Roosvelta, opiewana w Ameryce w pieśni Miss Pavlichneko (dziwnie w tak radosnym country słuchac o zabiciu 309 mężczyzn przez kobietę).

Film ten obejrzałam ze względu na to że w nim Jewgienija Cygankowa,który ujął mnie główną rolą w "Dzieciach Arbatu". Tu bez wyrazu.


Jedyna korzyść z filmu, że wędrując po internecie poczytałam o oblężeniu Sewastopola.Od października 1941 do 4 lipca 1942 (data przejęcia Sewastopola przez Niemców). Straty po stronie rosyjskiej (18 000 zabitych, 5000 rannych oraz 95 000 jeńców) były czterokrotnie wyższe niż po niemieckiej (z Rumunami jako sojusznikami). Wiedziałam o oblężeniu Leningradu, pierwszy raz słyszę o Sewastopolu. W filmie Siergieja Mokrickiego obrazy obrony,a potem klęski Sewastopola w filmie z osobistym wątkiem poświęcenia w miłości.