Sloneczniki

Cyrulik sybirski (Rosja 1998)

Cyrulik sybirski (Rosja 1998)

24-11-2015
- kochać aż po Sybir
reż. Nikita Michałkow (Spaleni słońcem, 12)
tytuł: Сибирский цирулик
rosyjski
Muzyka: Nartemjew
hasło filmu: Он русский. Это многое объясняет.
1998Jakiś czas temu próbowałam obejrzeć ten film Nikity Michalkowa, którego cenię za Spalonych słońcem, 12, czy Gorzki romans. Zrezygnowałam rozdrażniona groteskowym ujęciem świata moskiewskich junkrów. Teraz już w innym nastroju obejrzałam go do końca. Rozbawiona tekstami o wyjątkowości Rosjan, którzy всё всерьез, всё до конца, всегда до крайности. (wszystko na poważnie, wszystko do końca, zawsze w skrajnościach). Ale i sugestywnymi scenami rosyjskiego karnawału Maslenicy, bijatyk nagich chłopów, zapoja, leczenia się z niego oblewaniem wiadrami woda z przerębli, przepraszania się w Niedzielę Wybaczenia, tuż przed postem, przygotowującym do Paschy Zmartwychwstania Chrystusa. Sugestywny, zmysłowy obraz Maslenicy. Widzimy to wszystko oczyma głównej bohaterki Amerykanki Jane (Julie Ormond), która ma w Rosji misję pozyskania pieniędzy Wielkiego Księcia na budowę maszyny do wyrębu drzew. Misja ma charakter czysto finansowy i Jane nie spodziewa się, jak bardzo przyjazd do Rosji zmieni jej życie. Miłość do junkra Andreja  (Oleg Mieńszikow) zamieni komedię w dramat.  Swoją rolę odegra w nim rywalizujący o jej rękę generał (Aleksiej Pietrenko) i zazdrość okazana podczas przedstawienia opery  Mozarta, w którym rolę cyrulika sewilskiego zaśpiewa junkier Andrej.

  
Film rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych - w Ameryce 1905 roku w relacji Jane i jej 20-letniego syna Andrewa i we wspomnieniach przywołujących w pamięci Jane Moskwę i Syberię 1885, a potem 1895 roku.

Nie brakuje tu i balu i pojedynku, romansu, ruskiej zimy,obrazów Syberii,nieodwzajemnionej miłości służącej w rodzinie Andreja Daszy, trującej relacji bohatera z matką, czy przysięgi składanej przez junkrów carowi Aleksandrowi III (Nikita Michałkow) i Rosji. U jego boku widzimy w tej scenie synka, przyszłego cara Rosji Mikołaja II, trzydzieści lat później zabitego całą rodziną w czas rewolucji.

Historia miłości Andreja i Jane przeplata się przed oczyma widza  z rozegraną 20 lat później  historią buntu Andrewa przeciwko swojemu sierżantowi w żołnierskim obozie szkoleniowym. W jednej i drugiej pewną rolę odgrywa Mozart.Najbardziej poruszyła mnie scena wywożenia bohatera na zsyłkę. Upokorzony zamianą munduru oficera w siermiężne odzienie katorżnika, z pół ogoloną głową zeka, szurając stopami skutymi kajdanami, w tłumie podobnych jemu pędzony przez ulice Moskwy na dworzec, wpychany do wagonu. Na najbliższych ledwie ma czas obejrzeć się,poganiany kolbą ledwie może odkręcić głowę usłyszawszy swoje imię wykrzyczane w rozpaczy pożegnania. Tę sytuację upodlenia śpiew przemienia w scenę zwycięstwa przyjaźni junkrów nad pogardą zniewolenia. Z ich gorzkim płaczem żegnania tu bohatera, a z trzydzieści lat później ich carskiej Rosji rozbitej przez rewolucję. Piękna scena. Dla niej jednej warto zobaczyć ten film z Olegiem Mieńszikowym (Jeniec Kaukazu, Wschod- Zachód) w tytułowej roli.