Sloneczniki

Wojna (Rosja 2002)

Wojna (Rosja 2002)

10-10-2015
- by przeżyć trzeba zabijać?

Reż. Aleksiej Bałabanow (Brat, Brat 2, Ładunek 200, Ja też chcę, Ciuciubabka, Palacz)
2002
rosyjski
zdjęcia: Aleksiej Astachow (Brat, Brat 2)
3 nagrody (za role - Aleksiej Chadow, Siergiej Bodrow, za film,  - debiut, 4 nominacje za  reżyserię, za zdjęcia - Aleksiej Astachow)
IMDb 7.6/10



Czeczenia. Lato 2001 rok. Pochwyceni do niewoli żołnierz rosyjscy Iwan Jermakow (Alieksiej Czadow) i Fiedia



 używani są przez czeczeńskiego dowódcę Aslana Gugajewa (Giorgi Gurgulia)


 do niewolniczej pracy. Ich sytuacja  zmienia się, gdy do niewoli trafia angielski aktor John Boyle  (Ian Kelly)  ze swoją narzeczoną Margaret (Ingeborga Daptunaite). Wkrótce cała czwórka zostaje przewieziona do innego aułu i posadzona  w zindanie. W wykopanym w ziemi dole znajduje się już inny wiezień, sparaliżowany  podczas wojny kapitan Miedwiediew (Siergiej Bodrow).



Czeczeni decydują się wypuścić Johna, Iwana i Fiedię. Liczą na to, że John w Anglii zdobędzie milion funtów koniecznych na wykup Margaret. Jednak w Anglii John daremnie zabiega o pomoc w zdobyciu pieniędzy.  Udaje mu się jedynie zdobyć sumę 200 tysięcy w zamian za sfilmowanie operacji powrotu do Czeczenii. W próbie odbicia Margaret John zwraca się o pomoc do Iwana. Ten, rozczarowany brakiem perspektyw w rodzinnym Tobolsku, gdzie każdy unika zmienionego czeczeńską niewolą żołnierza, zgadza się za tysiąc funtów być przewodnikiem Anglika w drodze do aułu. Nie udał by im się tam dotrzeć bez zaszantażowania Czeczeńca Rusłana Szamjewa (Euclid  Kyurdzidis).



Na miejscu okazuje się,że...



Ten film zapragnęłam obejrzeć z trzech powodów: temat wojny Rosji z  Czeczenią, ujęcie go przez cenionego przeze mnie reżysera, który sam brał udział w wojnie w Afganistanie,  Aleksieja Bałabanowa (Brat, Brat 2, Ładunek 200, Ja też chcę) i rola zabitego przez lawinę Siergieja Bodrowa młodszego




 Brat, bohaterowie Ładunku 200, czy Ja też chcę - postacie tworzone przez Bałabanowa



łączy daremne szukanie dla siebie miejsca w życiu, trwanie na skraju, pieczęć outsiderstwa. Ksienia Czudinowa mówi o nich "wilki zagnane w róg". W ich historiach wiele przemocy, okazywanej im. I przez nich. Bałabanow krzyczy swoimi filmami przeciwko krzywdzie.

W tym filmie -  Czeczenia i motyw sprzedaży wojny, która jednym przynosi sławę w zamian za sprzedaż "surowego mięsa" tragedii wojennej, innym wyrok więzienia.

W ścieżce dźwiękowej filmu wykorzystano utwory kilku znanych w Rosji wykonawców muzyki pop.  Są to: