Sloneczniki

72 metry (Rosja 2004)

72 metry (Rosja 2004)

29-09-2015
 - krzycz na całe gardło

Reż. Władimir Chotinienko (Bulwar marzeń, Przypadki Makarowa, Muzułmanin, Pop, Dostojewski, Rok 1612, Zagłada imperium, Biesy)
2004
rosyjski
«72 метра»
IMDb 6.7/10
12 sierpnia 2000 roku podczas manewrów na Morzu Barentsa zatonął okręt podwodny z napędem jądrowym KURSK. W wraz z nim 128 członków załogi. Wyciek dwutlenku wodoru z odpalanej torpedy spowodował wybuch, który rozerwał statek. W wyniku pożaru wybuchły następne torpedy. Gdy okręt osiadł na dnie, nie odpalono boi sygnalizacyjnej ułatwiającej odnalezienie, bo zdezaktywowano ją wcześniej, by nie zdradziła przypadkiem położenia statku podczas manewrów. 23 marynarzy ocalało. W ciemnościach, z coraz mniejszym zapasem tlenu daremnie czekali na pomoc. Dwudziestosiedmioletni, od czterech miesięcy żonaty Dymitr Koliesnikow, jeden z oficerów, który przeżył wybuch,  zostawił po załodze Kurska ostatnią notatkę: Jest zbyt ciemno, ale spróbuję pisać po omacku. Chyba nie ma szans, 10-20 procent. Mamy nadzieję, że ktoś to jednak przeczyta. Poniżej jest lista ludzi z załogi innych przedziałów, którzy zgromadzili się w dziewiątym i będą próbowali wyjść. Pozdrowienia dla wszystkich, nie trzeba rozpaczać. Kolesnikow". To o nim śpiewa DDT w piosence Kapitan Koliesnikow.
Wydane w roku utonięcia Kurska opowiadanie kapitana podwodnej łodzi Aleksandra Pokrowskiego "72 metry" rzekomo było napisane przed kurską tragedią. Władimir Chotinienko, który zaciekawił mnie takimi filmami jak Muzułmanin, Pop, Dostojewski, Zagłada imperium, sfilmował opowiadanie Pokrowskiego  cztery lata później.

Piotr Orłow (Marat Baszarow) i przyjaciel-zwycięski rywal do serca kobiety Iwan Murawiow (Dmitrrij Ulianow) poznali się w Sewastopolu.Razem służyli na łodzi podwodnej "Słowianka".Po rozpadzie ZSRR w latach 90-ch załoga łodzi odmówiła przysięgi Ukrainie i łódź z Czarnego Morza odprawiono na północ.Podczas manewrów dowodzonych przez kapitana  Giennadija Janczyra (Andriej Krasko)dochodzi do katastrofy. Wybuch  udaje się przeżyć trzynastu osobom, w tym  badającemu warunki na łodzi cywilowi Czernienko (Siergiej Makowieckij),


 zdradzanemu przez żonę bosmanowi  Koli Krauzowi (Siergiej Garmasz) i dwójce rozdzielonych miłością do Nelli (Czułpan Chamatowa) przyjaciół: Orłowowi i Murawiowi. wszyscy oni czekają na pomoc...
Mimo uwag Ukraińców, że w filmie znalazły się uwagi deprecjonujące Ukraińców i mimo klaustrofobicznej atmosfery zamknięcia, niewyraźnych zdjęć robionych pod wodą, film obejrzałam z ciekawością. także dzięki rolom  Kraśko, Makowieckiego, Baszarowa i Garmasza.  Dzięki niemu też zatrzymałam się przy historii Kurska i odkryłam dla siebie piosenki Szewczuka i jego DDT. Między innymi poświęconą rosyjskim ofiarom Czeczeni - Умирали пацаны / Umirali pacany.