Sloneczniki

Interesujący mężczyźni - Mikołaj Leskow

Interesujący mężczyźni - Mikołaj Leskow

25-09-2015
Książki na podróż dobierałam pod względem lekkości. Nie fabuły, ale kilogramów, a nawet gramów Tę zaledwie 95-stronicową pochłonęłam jednym haustem. Bo też rosyjki pisarz XIX-wieczny Nikołaj Leskow

(1831-1895)

 do groteski doprowadza opowieść, która rozgrywa się wśród popijających i grających w karty oficerów carskich. W małym miasteczku. W noc, gdy rodzi żona dowódcy.  Opowieść pisana w pierwszej osobie, jakby przez jednego ze świadków tej historii, przedstawia nam uczucie, za które w obronie honoru ukochanej przyjdzie komuś zapłacić cenę najwyższą. Intryga związana z pewną niejasnością postępowania i barwne postacie bohaterów pozwalają nam zanurzyć się w XIX-wieczny świat interesujących mężczyzn carskiej Rosji.


  Czemu są oni tak interesujący? Z tego powodu, że nie obojętnym  jest im honor osobisty.
W lekturze przeszkadzał mi fakt, że czytałam Leskowa w tłumaczeniu.  Co celniejsze kwestie próbowałam sobie w myślach tłumaczyć na rosyjski,ale lepszym pomysłem byłoby poznać je wprost z ust Leskowa. Rozwiązaniem może być biblioteka rosyjska na Długiej lub w internecie biblioteka Maksima Maszkowa.

CYTATY:
- "Agent psychique", czyli twarz Hipokratesa - to takie nieuchwytne, fatalistyczne, dziwne cechy, od dawna już znane. Te nieuchwytne cechy zjawiają się na twarzach ludzi tylko w fatalnych momentach życia,tylko wtedy, kiedy mają zrobić wielki krok "w krainę, z której podróżny nigdy już nie wraca". Rysy te świetnie umieją wypatrywać Szkoci i Hindusi z Błękitnych Gór.

- Jeśliś, czytelniku, czytał kiedyś (...), co pisze o sprawach zagadkowych twoja rodaczka Radda Bay (Helena Bławatska),to może wiesz, co powiada ona o sile psychicznej Hindusów, o zależności tej siły od nastroju ducha.(...). W ogólnym zamieszaniu wszyscy miotają się przyjmując za najważniejsze, to, co najbardziej błahe, a jakieś spojrzenie inne ogarnie i wykryje to, co w tej chwili najprawdziwsze i najważniejsze - w tym właśnie leży psychiczna siła
.


- Polacy to ludzie ambitni.