Sloneczniki

Biała gwardia (Rosja 2012)

Biała gwardia (Rosja 2012)

25-09-2015
 - kijowska apokalipsa

Reż. Siergiej Snieżkin (Pochowajcie mnie pod podłogą)

wg powieści Michaiła Bułhakowa "Białą gwardia"

2012

serial TV

rosyjski

IMDb 6.6/10



Białą Gwardię Siergiej Snieżkin sfilmował



w oparciu o pierwszą powieść Michaiła Bułhakowa.




Powieść w dużym stopniu autobiograficzną, opowiadającą historię życia rodziny Turbinowych/Bułhakowych w ich rodzinnym domu



 w Kijowie 1918 roku.




To obok Zagłady imperium, Rasputina, Grigorija R. i Cichego Donu, kolejny z obejrzanych przeze mnie filmów, który odtwarza upadek carskiej Rosji zastępowanej władzą bolszewików.

Jesteśmy w Kijowie w rodzinie Turbinowych (czy sztuka Dni Turbinowych, powstała na kanwie tej powieści, nie była ulubioną sztuką Stalina?). Lekarz wojskowy Alieksiej Turbin (Konstantin Chabienskij),

 

 na co dzień zajęty leczeniem syfilisu, jego młodszy brat junkier Nikołka i  siostra Jeliena (Ksienia Rappaport), którą opuszcza mąż,  przestraszony rychłym zajęciem Kijowa przez armię Petlury. Jego wyjazd rozraduje Leonida Szerwinskiego (Jewgienij Diatłow), zadufanego w sobie, a przecież zachwycającego innych  swoim śpiewem tenora zakochanego w Jelienie.



Oficerowie zbierają się w domu Turbinowych. Piją,




śpiewają.



Czekając na moment,



gdy zostaną powołani do obrony Kijowa



 przed Petlurą.



Gdy ten moment nastąpi, zostaną zdradzeni



 przez głównodowodzącego, który ucieknie chyłkiem. Podobnie jak mąż Jelieny. W chwili próby, wykazawszy się odwagą, młodziutki junkier Nikoła spotka miłość swego życia, a doktor ranny i ścigany znajdzie schronienie u Julii (Jekatierina Wiłkowa), kobiety, która stanie się jego losem.



  Do miasta wejdą zwycięzcy armii Petlury



 - bolszewicy. Swoją władzę rozpoczną od strzelania do brązowej postaci ukrzyżowanego Chrystusa.

 Prototypami bohaterów jest rodzina i przyjaciele pisarza   (Bułhakow przedstawił siebie pod postacią lekarza, swoją siostrę i młodego brata, ocalałego cudem od rozstrzału,  pod postaciami Jelieny i Nikołki). Film trzyma w napięciu. Budzi melancholię nastrojem upadającego świata, daremnych prób powstrzymania zagłady. Walczyć?



Dać się zabić?



Uciekać? Przeczekać? W tej burzy uczuć przecinają się losy kilku postaci, rozpadają i budują relacje między poszczególnymi osobami wiarygodnie zagranymi przez plejadę rosyjskich aktorów.



P.S. Film uznano za podtrzymujący wrogie Ukrainie treści gloryfikujące Rosję i  od 2014 roku zakazano  na Ukrainie.