Sloneczniki

Ja też chcę (Rosja 2012)

Ja też chcę (Rosja 2012)

24-09-2015
- jednego wzięli do nieba, drugi na ziemi leży
Reż. Aleksiej Bałabanow (Brat,   Brat 2, Ładunek 200 , a to ostatni film)
2012
rosyjski
Aleksieja Bałabanowa poznałam jako autora takich filmów jak przejmujący Brat, zabawny chwilami  Brat 2, wstrząsający Ładunek 200. Ja też chcę okazał się jego ostatnim filmem, przygotowaniem do odejścia w wieczność. Taki jest temat filmu i w tym duchu brzmiały ostatnie wywiady Bałabanowa. Pytany jaki będzie następny film  "po  Ja też chcę, Bałabanow odpowiedział: Mam przeczucie, że następnego już nie będzie. Premiera filmu odbyła się w 2012, w następnym roku roku reżyser w 54-ym roku życia zmarł na atak serca.
Z pół roku przed śmiercią, 30 VIII 2012 tak mówi w wywiadzie o filmie Ja też chcę i swym pragnieniu przejścia do raju:- В вашем последнем фильме "Я тоже хочу" есть надежда на бессмертие. Как вы думаете, только жизнь человека освещена небесным лучиком, или животные тоже воскресают? Моя морская свинка умерла, и я по ней очень тоскую.

(W waszym ostatnim filmie Ja też chcę pojawia się nadzieja na nieśmiertelność.

Jak Pan myśli, czy tylko życie człowieka oświetla ten niebieski promień,

a może zwierzęta też zmartwychwstają? Umarła moja morska świnka, bardzo za nią tęsknię)

- Животные в Господа не верят, а я верю, и поэтому считаю, что после этой жизни мы еще куда-нибудь попадем. А про животных я никогда не думал.

(Zwierzęta nie wierzą w Boga, a ja wierzę i dlatego uważam, że to życie na ziemi nie kończy się, przejdziemy w inne miejsce. A o zwierzętach nigdy nie myślałem.)

- А вы выбрали место, где хотели бы оказаться в другой жизни?

(A Pan wybrał miejsce, w którym chciałby się znaleźć w drugim życiu?)
 


- Угадайте с трех раз.

(Proszę zgadnąć)

- Неужели Алексей Балабнов хочет в рай? Но ведь там может быть скучно, безмятежно?

(Czyżby Aleksiej Bałabanow chciał do raju? Ale przecież tam może być nudno, zbyt spokojnie?)
 


- Не знаю - скучно в раю, или нет. Я папу хочу увидеть. Вы свинку морскую любили, а я - папу любил. И ради папы я готов поскучать в раю. 

(Nie wiem, czy w raju jest nudno czy nie. Chcę zobaczyć Tatę. Pani lubiła świnkę morską, a ja kochałem Tatę. I aby się z nim spotkać,  gotów jestem nudzić się w raju)

 


CYTAT z Bałabanowa:
Все старые стали, уже не бойцы, поэтому сил хватает только на телефонное общение (Wszyscy się zestarzeliśmy.  Już nie wojownicy. Dlatego sił wystarcza już tylko na obcowanie ze sobą przez komórkę).

A film, o tych,co chcą być wzięci do raju

 - smutny,dziwny,zapada w pamięć.

Szkoda, że następnego filmu Bałabanowa nie będzie. Dobrze, że jeszcze nie wszystkie jego filmy zdążyłam obejrzeć. Palacz, Morfina, Zamek.