Sloneczniki

Wstyd. Historia honorowego zabójstwa - Sarbjit Kaur Athwal

Wstyd. Historia honorowego zabójstwa - Sarbjit Kaur Athwal

24-07-2015
Shamed (ang. tytuł) 2013/ 2014 w PolsceTakie książki, pieśń krzywdy kobiecej w obcych nam kulturach,  omijam zazwyczaj łukiem. Ale jeśli chodzi o Indie jestem wszystkożerna. Z równym zapałem czytam "Upaniszady", jak i czytadło miłosne "Niebo nad Indiami". Do tego worka trafił więc "Wstyd". Już sam tytuł mówi nam, że historia, pisana w pierwszej osobie, będzie o zabójstwie honorowym. Bohaterka opowiada tu prawdziwą historię, swoją własną historię sikhijki wychowanej w "getcie" sikhijskim w Londynie, szkolonej dwa lata w oderwaniu od rodziny w indyjskim Pendżabie do pracy i posłuszeństwa dla wybranego jej przez rodziców męża. Na 327 stronach począwszy od pierwszej wieści, że wstyd urodzić się dziewczyną,  w oparciu o jej doświadczenie poznajemy koszmar życia w wielopokoleniowej rodzinie rządzonej despotycznie przez matkę, której bezwolni synowie nie potrafią obronić swoich żon,a gdy jedna z nich decyduje się wyrwać z tego domu poprzez rozwód, podtrzymują podjętą przez matkę decyzję o zabójstwie. Mijają lata,  a autorka i bohaterka tej historii Sarbjit Kaur Athwal znając prawdę o tym, że jej szwagierkę zabito w Indiach, przymuszana do rodzinnej lojalności  boi się zwrócić do policji, obawiając się, że podzieli los  Surjit.  Czy  wystarczy jej odwagi, by w imię swojej wiary, pragnąc zadośćuczynienia dla zabitej szwagierki  świadczyć przeciwko swojej teściowej i jej synowi, licząc się  wrogością własnej wspólnoty sikhijskiej?


Przelatywałam nad całymi zdaniami, akapitami, choć w książce, której atutem jest prawdziwość przedstawionej historii ilustrującej ważny problem Indii (zabójstwa honorowe) przedstawiono też sporo szczegółów z obyczajowości sikhów np losowanie ze świętej Księgi Guru Granth Sahib
 podczas ślubu słów wyznaczających przyszłość pary. Jeśli ktoś lubi taką tematykę...


Honorowe zabójstwo - dokonywane na członku rodziny, ktory w odczuciu sprawców przynosi wstyd rodzinie.

W Indiach najbardziej  dotknięte nim stany to: Pendżab,
Radżastan, Haryana, Bihar, Uttar Pradesh. Równiez -  Jharkhand, Himachal Pradesh i Madhja Pradesh. Mniej ich na południu Indii i w Maharasztrze i Gudżaracie. Pod wpływem takich reformatorów jak Vivekananda zanikło w Zachodnim Bengalu.
W Pendżabie, o którym mowa w ksiażce - między  2008 i  2010: 10 w 2008, 20 w 2009 i 4 w  2010.

 Powodem może być:
- niezgoda na narzucane zaaranżowane małżeństwo
- utrzymywanie miłosnej więzi z kimś nieakceptowanym przez rodzinę (np z racji odmiennego wyznana, częściej miejsca w systemie kastowym)
- związek pozamałżeński
- gwałt (zabijana ofiara gwałtu)
- homoseksualne stosunki
- niewłaściwy styl życia
-