Sloneczniki

Kukułka (2002 Rosja)

Kukułka (2002 Rosja)

08-07-2015
 - fińsko- rosyjski- lapoński trójkąt
2002
Rez. Aleksander Rogożkin (Punkt kontrolny, Osobliwości narodowego polowania)

język: rosyjski, fiński, lapoński
Кукушка
Rosja
komediodramat wojenny
17 nagród, 5 nominacji (przede wszystkim za film, reżyserię, dla aktorki za rolę)
IMDb 7.9/10Wrzesień 1944 roku. Wojna zmierza ku końcowi. Na granicy z Finlandią  dwojgu mężczynom udaje się uniknąć śmierci - aresztowanemu przez NKWD Iwanowi (Wiktor Byczkow) i Veikko (Ville Haapasalo), fińskiemu studentowi zmuszonemu do walki w niemieckiej armii. Każdego z nich ocali kobieta.Przywróci ich swoją troską życiu. I kazdy z nich będzie chciał mieć Anni (Anni-Kristiina Juuso) tylko dla siebie. Ale to ona decyduje  o tym kogo i kiedy wybiera...Wojna kończy się gdzieś z boku, z daleka, a tu nad rozległą przestrzenią jeziora, lasów i gór
 w surowych warunkach prymitywnej chaty i ciężkiej pracy jest ich tylko troje związanych nagle pojawiającymi się oczekiwaniami,nadziejami i  wrogością pokonywaną miłością. Uderza motyw językowej Wieży Babel. Każdy tu mówi w swoim języku, projektując na nierozumiane wypowiedzi swoje pragnienia bądź lęki, czy uprzedzenia. Językiem zrozumialym jest język zmysłów, pożądania, uniesienia miłosnego.
 
Film z tezą. Pokazuje absurd wojny,nienawiści, uprzedzeń. Zwycięstwo zostawia miłości, z ktorej rodzą sie symbolicznie godzący zwaśnione strony dzieci.W filmie scena przywracania umierającego życiu, przywoływania go zza światów.
Warto zobaczyć.