Sloneczniki

Duch (2008 Rosja)

Duch (2008 Rosja)

19-05-2015
 -  ludzkim relacjom stawiam kropkę nad I
Reż. Karen Oganesjan (Urlop od życia, Pięć narzeczonych, Maraton )
2008
rosyjski
Zdj: Zair Bołotajew (Siemiejka Ady)
The Ghost , Домовой
nagrody: za role Władimira Maszkowa i za sceny akcji
IMDb 7.1/10Znany pisarz. Anton Praczenko (KOnstantin Chabienskij) podpisuje w księgarni swoje powieści. Nie tylko on ostatnio zaczyna się czuć niezadowolony ze swoich książek. Jego czytelnicy też dają wyraz swojemu rozczarowaniu. Anton wypalił się. W tym, co pisze brakuje prawdy. Ostatni z proszących o autograf  szczególnie zaciekawia pisarza.  Jego ekscytacja wzrasta, gdy mężczyzna ten, wyszedłszy z księgarni, zabija na ulicy człowieka. Wkrótce dochodzi do ich spotkania. Wypalony pisarz potrzebuje historii i bohaterów. Killer (Władimir Maszkow)


 snuje przed nim opowieść o kimś, kto zadłużony, by móc sprzedać na pokrycie długów firmę, zleca zabicie przyjaciela-wspólnika. Zamówionym killerem okazuje się przyjaciel. Dostaje zlecenie na zabicie siebie samego. Killer, którego Anton  podejrzewa o to, że jest on legendarnym Duchem, zabójcą, który  sam się zgłasza proponując usługi bez pośrednika, oferuje pisarzowi pomoc w napisaniu książki. On dostarczy materiału, faktów, a Anton je opisze. Jednak w miarę współpracy Anton  przyjmuje nowe propozycje Ducha. Zagra rolę killerawycofując  się  na moment przed strzałem...

Zabawa życiem i śmiercią. Karmienie fikcji życiem. Dwuznaczna relacja, w której ktoś pozwala  sobą manipulować. Niebezpiecznie urzeczony granicami zła. Pisarz zasłuchany w słowa killera: Ludzie mają problemy, niedokończone sprawy, a ja tylko stawiam kropkę, która zamyka  ich relacje.


 

Pisanie i zabijanie jako proces twórczy, do którego trzeba skupienia i samotności, słyszy od zabójcy Anton uwodzony koncepcją, że zabijanie może być sposobem na życie.
- Mógłbyś przestać zabijać?
- A ty mógłbyś przestać pisać?

Obu ich pasja wyobcowuje z relacji, stawia je na dalszym planie. Oboje traktują swego bohatera - pisanej opowieści lub szykowanego zamachu - podobnie. Zbierają informacje o nim, o jego nawykach, pasjach, słabościach. By go uwiecznić

 

lub zabić. 


Ciekawy, trzymający w napięciu film ormiańskiego reżysera Karena Oganiesana.

Dobrze zagrany przez Konstatina Chabienskiego w roli pisarza

 

i Władimira Maszkowa w roli Ducha.