Sloneczniki

Radca stanu (Rosja - 2005)

Radca stanu (Rosja - 2005)

01-05-2015
- pożrecie się wzajemnie
Reż. Filipp Jankowskij (syn Olega)
historyczno-kryminalna adaptacja powieści Borysa Akunina
Статский советник
2005
rosyjski


Podobał mi się wyczarowany tu klimat carskiej Rosji.

W Moskwie i Petersburgu.

Sanie mknące po zaśnieżonych ulicach, złote kopuły z prawosławnymi krzyżami, pustka pełnych przepychu pałacowych przestrzeni.  Intryga (w oparciu o nieznaną mi książkę Borysa Akunina)

wystarczająco ciekawa. Carat mierzy się z  pojedynczymi wrogo do niego nastawionymi terrorystami. Towarzyszą temu rozmowy bohaterów wieszczących zmierzającej w przepaść  Rosji rewolucję, podczas której, kto był nikim, stanie się wszystkim, kto był wszystkim - nikim. "Rozhuśtają ciemność" mówi o dążących do przewrotu terrorystach jeden z bohaterów. Proroczy odrąbywanie głów.
Historia w filmie rozgrywa się przede wszystkim między dwoma przedstawicielami władzy carskiej: tytułowym  radcą stanu Fandorinem granym ze zbyt kamienną twarzą przez Olega Mieńszykowa, a księciem Pożarskim ciekawie pokazanym przez Nikitę Michalkowa.

 

Niezbyt go lubię, niemniej zawdzięczam mu bardzo poruszające historie w Spalonych słońcem, 12 czy w Gorzkim romansie.
W filmie, podobnie jak w Duchu oponentami są grający tu bandytę Kozyria Wladimir Maszkow i rewolucjonistę Grina - Konstantin Chabienskij.

 

Każdemu z głównych bohaterów przyporządkowano kogoś z kim

 

może on odegrać rolę w wątku romantycznym,

 

skomplikowanym niewiadomą, kto kim i po czyjej stronie. 


Film Filippa Jankowskiego

nie porusza, ale wciąga akcją,

która nawiązuje do prawdziwych prób wykorzystania rewolucjonistów do rozprawiania się ze swoimi przeciwnikami politycznymi przez ludzi z elity władzy, wizją rewolucjonistów jako kukiełek w rękach żądnych władzy ludzi caratu. Koniec XIX wieku to jeszcze nie czas, gdy kukiełki wymkną się spod kontroli.

P.S. Nazwa grupy rewolucyjnej  СДД - сожрите друг друга (Zeżryjcie się wzajemnie)