Sloneczniki

Popiół (Rosja 2013)

Popiół (Rosja 2013)

19-04-2015
- bandyta oficerem armii, oficer bandytą
Reż.  Wadim Perelman (Życie przed oczyma, Dom z piasku i mgły)
Пепел
2013
rosyjski
Rosja
serial TV
IMDb 7.3/10

 
1938 rok. Kapitan Igor Pietrow (Władimir Maszkow) i  spec od otwierania sejfów Sienka Piepieł (Jewgienij Mironow) jadą razem w przedziale.  Pierwszy pożegnawszy się z ukochaną żoną Ritą (Jeliena Liadowa)
wraca do armii wiedząc, że czeka go tam aresztowanie przez NKWD. Drugi wiezie do Moskwy  biżuterię zdobytą przez jego bandę podczas ostatniego napadu. Między Sieńką a ubezpieczającymi go bandytami dochodzi do konfliktu. Z tej sytuacji korzysta Igor. Przebiera nieprzytomnego złodzieja w mundur oficera pozostawiając przy nim swoje papiery. Sam przebrany w jego rzeczy ucieka razem ze zdobyczą bandy. Wkrótce obaj zostają złapani - uważany za oficera Piotrowa Sieńka przez NKWD, a uchodzący za złodzieja Sieńkę Piotrow prze policję.

 Od tej chwili Piotrow staje się już w kolonii bandytą o ksywie Popiół,a Sieńka Igorem Piotrowem. Wchodzi nie tylko w jego rolę w armii, ale także u boku jego żony, którą przekonał o śmierci męża. Popiół ucieka z obozu i odtąd stworzywszy własną bandę żyje z grabieży.Nowemu wcieleniu Piotrowa udaje się zjednać jego żonę, a gdy wybucha wojna odznaczyć się na froncie. Wkrótce ich drogi skrzyżują się...
Kolejny raz duet Władimira Maszkowa z Jewgienijem Mironowem (razem widziałam ich przede wszystkim w Idiocie wg Dostojewskiego, ale i w młodzieńczych - Na mój rozkaz i w Limita). Właściwie to oglądałam to ze względu na ich role. Całość niezbyt się ze sobą łączy, sztucznie krzyżuje, dopełnia.
Opera mydlana z bandytą i oficerem zmagającymi się o serce Rity.  Bandycko-żołnierska Ania czy Mania plus trójkąt miłosny. Banał.
 Nie wierzyłam obrazom, choć z pewną ciekawością obejrzałam sceny z etapu, uwięzienia na Syberii. Bandycką arystokrację pokazano tu jako jedynych wolnych w komunistycznej Rosji - gdy wszyscy inni idą do pracy,  odmawiają jej komunistom tylko grypsujący kryminaliści: Закон на государство не работает. Мы не рабы у господина (Bandyci nie pracują dla państwa. Nie jesteśmy niewolnikami). W więzieniu pokazano też w motywie Hiszpana los tych, których więziono tylko za to, że byli cudzoziemcami.Podczas II Wojny Swiatowej   - motyw sztrafnego batalionu, w którym służą na wojnie kryminaliści, wysyłani na szczególnie niebezpieczne akcje.
Podsumowując - nie warto oglądać, nawet na podglądzie jako że to dłużący się serial. Mimo duetu aktorskiego Maszkowa-Mironowa. I Jelieny Liadowoj, która zrobiła na mnie wrażenie w Lewiatanie.