Sloneczniki

360: Połączeni (Anglia, Francja 2011)

360: Połączeni (Anglia, Francja 2011)

18-04-2015
360: Połączeni - skręć na skrzyżowaniu
Reż: Fernando Meirelles (Miasto Boga, Wierny ogrodnik)
Scenariusz: Peter Morgan
Adriano Gol
dramat miłosny
Anglia, Francja, Austria, Brazylia
IMDb 6.2/10
2011


Miejsca:

Wiedeń, Bratysława
Paryż
Londyn
więzienie w Colorado
lotnisko w Ameryce
pokoje w mieszkaniach lub w hotelach
w autobusie, w aucie

Walentyna (Dinara Drukarova) i Siergiej (Władimir Wdowiczenkow) - małżeństwo studenckie, na emigracji we Francji, znużeni sobą, pustka więzi, ona od 3 lat nie pije, on w półświatku, pracuje dla gangstera jako szofer jego i pies na posyłki, załatwia mu dziwki i broń.

Walentyna i algierski doktór (Jamel Debbouze), on, 36-letni wdowiec  zakochany w mężatce, ze wzajemnością; w rozdarciu rozwiązaniu szuka u psychoterapeuty i imama, który mu radzi zapomnieć o zakazanej miłości ze względu na wolę Boga.Terapeutka zaś proponuje mu  zapomnieć o tym, że jest muzułmaninem, a ona mężatką ze względu na  łączącą ich miłość.


Siergiej i Anna (Gabrila Marcinkova) - przypadkowo spotykają się w Wiedniu, on czeka w aucie na szefa, ona na siostrę, która właśnie uprawia płatny seks z jego szefem; dają sobie szansę na nowe życie.

Anna i Mirka, dwie siostry  z Bratysławy; Mirka (Lucia Siposova) postanawia zdobyć szybko pieniądze sprzedając swe ciało, Anna towarzyszy jej w wyprawach do Wiednia ucząc siostrę angielskiego potrzebnego jej w kontakcie z klientami, sama pasjonatka książek.


Michael Dale (Jude Law) i Rose (Raquel Weisz) małżeństwo, które już niewiele  łączy;on czuły wobec córeczki poprawny wobec żony w niezręczny sposób szuka pocieszenia w seksie z dziwką, Mirką.


Rose zdradza go z Rui, mężczyzną, który z kolei zdradza w tym romansie Laurę (Maria Flor) z Rio de Janeiro.

 Rozstawszy się z Rui, z mężczyzną, który ją zdradzał, Laura, wracając z Londynu do domu,  spotyka się w samolocie z Londynu do Ameryki z Johnem (Hopkins), który od lat w poszukiwaniu  córki wraca z rozpoznania zwłok młodziutkiej dziewczyny. Przejęty losem Lory, boi się, że może zostać podobnie skrzywdzona jak jego córka.Laura zawiedziona w miłości szuka pocieszenia w przypadkowym mężczyźnie,który skazany za brutalny gwałt próbuje walczyć ze swoimi skłonnościami wspierany co godzinnymi telefonicznymi rozmowami z terapeutką.Fernando Meirelles podziwiam za  Miasto Boga, poruszył mnie też w filmie Wierny ogrodnik.
Tu mnie rozczarował. Film zaczyna się od inicjacji  w płatny seks jednej z bohaterek, kończy się  podobną sceną. Pomiędzy: zdrada za zdradą, leczenie sie z alkoholizmu lub seksoholizmu. Niektóre sceny mają nastrój, niemniej wizja świata przygnębia i robi na mnie wrażenie chorej.  Bohaterowie stają przed wyborami, zdarza sie im być rozdartytm, ale zwycięża - w moim odczuciu -   mimo kilku relacji inaczej rozwiązanych duch beznadziei.