Sloneczniki

Niedźwiedzi pocałunek (Rosja 2002)

Niedźwiedzi pocałunek (Rosja 2002)

30-12-2014
- miłość ponad podziałami
Reżyseria: Siergiej Bodrow (starszy) - Jeniec Kaukazu, Czyngis Chan, Szybki numer, Wschód-Zachód
Tytuły: Медвежий поцелуй,  Bear's Kiss
Scenariusz: Siergiej Bodrow (starszy) Malick Terence
Muzyka: Gia Kancheli
2002
ostania rola Siergieja Bodrowa (młodszego)
IMDb 6.2/10
Język rosyjski
nominacja do Złotego Lwa (Wenecja) dla reżysera

na YT w oryginaleMiłość ponad podziałami to odwieczny temat historii, także filmowych. Kochać można  bez względu na różnicę wieku, statusu społecznego, narodowości, czy religii. Tu bohaterów dzieli różnica gatunków.  Samotna Lola (Rebecka Liljeberg) wędruje z cyrkiem po Europie. Z petersburgskiego ZOO wywozi małego niedźwiadka, któremu niedawno zastrzelono matkę.  Oboje wiedzą, co to strata. Lolę podrzucono do cyrku, wychowująca ją Carmen (Ariadna Gil) wkrótce ją opuszcza, odgrywający rolę ojca Marco (Maurizio Donadoni) ginie. Niedźwiadek jest jej jedynym pocieszeniem. Jak dziewczynki do swojego misia Lola przytula się do żywego niedźwiadka. Jemu zwierza się z tego, czego jej brak, co ją boli. Z małego misia wyrasta niedźwiedź i trzymanie go za kratami staje się koniecznością. Mimo to więź, która powstała w dzieciństwie trwa.


  Miłość Loli sprawia, że pewnego dnia znajduje ona w klatce swojego niedźwiedzia pod postacią młodego mężczyzny Miszy (Siergiej Bodrow). Dla niej zmienia on skórę żyjąc na zmianę w dwóch postaciach. W obu zakochany w Loli.Wędrują z cyrkiem przez Europę ku hiszpańskiej Andaluzji kryjąc się przed wszystkimi ze swoją zakazaną miłością.


Z czasem Miszy coraz bardziej doskwiera rola tańczącego jak mu zagrają niedźwiedzia, upokorzenie bata,zamknięcie w klatce.Tęskni za wolnością, za lasami Syberii. Mimo pomocy ze strony troszczącego się od dziecka o Lolę Groppo (Joachim Król)dochodzi do tragedii.
Broniąc Loli Misza zabija człowieka. Karą za to jest pozostanie na zawsze tylko w skórze niedźwiedzia.  Czy miłośc ich przetrwa?


Dziwny film. Wciągnął mnie, potem znużył, wręcz znudził, znowu wciągnął, a teraz trwa w pewnych obrazach, w niepokoju, w tęsknocie, w niedopowiedzeniu i tajemnicy.

Obejrzałam go zaciekawiona ostatnią rolą Sierioży Bodrowa (bohatera Brata i Jeńca Kaukazu). Siergiej Bodrow zaginął przysypany lodowcem tuż przed premierą filmu. Wbrew nadziei wciąż jeszcze trwały poszukiwania całej ekipy filmowej kręconego przez niego filmu Łącznik. Piewotnie zrozpaczony ojciec reżyser tego filmu Siergiej Bodrow (starszy) chciał zrezygnować z pokazu filmu z ostatnią rolą syna. Potem zmienił decyzję dając życie filmowej historii.