Sloneczniki

Bhavani The Brave Girl (Indie 2004 - telugu)

Bhavani The Brave Girl (Indie 2004 - telugu)

09-12-2014
- odwrócenie ról
dokumentalny film nagrodzony nagroda Nandi
telugu
2004
można zobaczyć z ang. napisami na YT

Ten krótkometrażowy dokumentalny film zaczyna się wyliczanką indyjskich problemów: terroryzm, żądania posagu, małżeństwa dzieci,dzieci ulicy,s2.reutersmedia.net

 praca dzieci,


wypadki drogowe, bezrobocie, AIDS,  brak wody, samobójstwa rolników, zanieczyszczenie. Dzieci wyliczono tu trzykrotnie.  Bohaterką tego filmu jest dziesięcioletnia Bhavani, której AIDS zamienił życie w codzienną udrękę.
 To zdrady ojca przyniosły do tej rodziny śmierć. Jego i najmłodszej siostrzyczki Bhavani. Choroba dotknęła też jej matkę. Jedną z córek oddano do domu dziecka, a tęskniąca za nią Bhavani została w domu, by  godzić codziennie trud nauki w szkole z opieką nad chorą matką. Dziewczynka pierze, gotuje, sprząta, karmi matkę. Jeśli ma czym. W dni wolne od nauki stara się zarobić na ryż i warzywa. Historia ta dzieje się w stanie Andhra Pradesh  w wiosce Devvarakonda, w  okręgu Najgonda.  Poznajemy ją ze zdjęć rodziny i z rozmowy z dziewczynką,. Prowadzący tę rozmowę konfrontuje Bhavani z jej losem budząc w niej żal, pragnienie zmiany i tęsknotę za byciem dzieckiem. Doprowadzając ją swoimi pytaniami do łez.
 - Gdy mama była zdrowa, to ona wszystko robiła.  Miałam czas na naukę i zabawę, ale teraz ja muszę to robić.
- Jak się czujesz codziennie kąpiąc matkę,  gotując jej,  karmiąc ja, podając jej leki.. Zazwyczaj to matki czeszą,  karmią swoje córki . Co czujesz, gdy widzisz inne matki wyprawiające dzieci do szkoły - Bardzo mi smutno.
 - W święta dzieci się bawią, ty idziesz do pracy, tak?  - Nawet ja lubię się bawić.
Słyszymy też głos matki bolejącej nad tym, że to nie ona troszczy się o dziecko, ale jej dziecko o nią. Pełen strachu o moment, gdy już umrze i Bhavani zostanie sama. "Wszystko w ręku Boga". Twórcy filmu mają nadzieję, że film o Bhavani stanie się ważkim ostrzeżeniem przed AIDS.
 Wierząc, że "obraz potrafi przemawiać tysiącem słów ".

Minęło dziesięć lat i Bhavani jest młodziutką kobietą. Mam nadzieję, że ten film pomógł jej i jej siostrze.


Stan epidemii HIV w Indiach 2002 - najbardziej zagrożone stany - Manipur i Nagaland na północnym wschodzie i na południu - Maharasztra, Karnataka, Tamil Nadu i Andhra Pradesh, w którym zrealizowano film o życiu Bhavani.