Sloneczniki

Indie. Życie, legendy i sztuka - Chakravarthi Ram-Prasad

Indie. Życie, legendy i sztuka - Chakravarthi Ram-Prasad

08-12-2014

Takich książek w mojej indyjskiej biblioteczce jest wiele. Jak tylko trafiam na nie, rzucam się do czytania. Chciwie, łapczywie. Często uzbrojona w ołówek, albo żółty zakreślacz. A potem z World of books lub z e-bayu przychodzi jakaś nowa książka, po coś innego sięgam na półkach księgarni czy biblioteki i niektóre z książek na wpół przeczytane zapadają w niepamięć. I wyławiam je z niej lub nie. Po tę książkę sięgnęłam szukając czegoś o gigantycznym posągu Gomateśwary (przygotowując się do podróży zamierzałam opisać to, co chcę zobaczyć najpierw na wikipedii).

Znalazłam jego zdjęcie i trochę informacji. I... zaczęłam czytać znowu o tym, jak Chatravirthi Ram-Prasad przedstawia nam Indie. Właściwie można od tej książki zaczynać poznawanie subkontynentu, choć to nie znaczy, że nie dowie się w niej niczego ktoś, kto już od lat siedzi w Indiach (ja). Książkę podzielono na pięć części:
- Wyobrażenie i wyobraźnia
- Indyjski świat
- Królestwa ducha i miecza
- Oblicza Boga
- Duch poszukiwań

W pierwszej części  CRP pisze o o duchu Indii odwołując się do słów ze starożytnej Rygwedy "Prawda jest jedna, choć mędrcy mówią o niej na wiele sposobów".

Zanurzenie się w Indie zaczyna się od zdjęcia sylwetki tysiącletnich świątyń Khadźuraho. W ciągu stu lat zbudowano 85 świątyń, ocalała z nich tylko jednak czwarta,

/planetden.com

ale do dziś zdumiewają bogactwem rzeźb, często zaskakujących nas rozbuchaną erotyką. Obok zdjęcie maleńkiej figurki sprzed czterech tysiąca lat.

indianetzone.com/photos_gallery/

Znaleziono ją w Dolinie Indusu, kolebce cywilizacji indyjskiej, która ironią losu i historii znajduje się w granicach wyodrębnionego w subkontynentu w 1947 roku muzułmańskiego Pakistanu, z którym Indie zmierzyły się już od czasu jego powstania w czterech wojnach.

readnwrite.in

Dalszych części nie opiszę. Przeczytajcie sami:)